Трговина

Свакако да се може рећи да је трговина постојала у свим епохама потврђеним у „Старим Виноградима“, и да се пре свега обављала са областима јужно од Дунава.

Положај „Старих Винограда“ недалеко од Дунава, а на Тиси географска карта, који су у античком добу били граница римске државе на овој територији, омогућавао је интензивнију трговину са већим римским центрима као што су Сирмијум, Сингидунум и Виминацијум. Пошто се највише трговало робом која не оставља археолошке трагове, као што су пољоприведни и сточарски производи, изгледа као да је у неким периодима није ни било.

Слика 2/14: Трговина на Дунаву.
Археолошки се ова делатност може пратити најпре преко страног, римског посуђа које се проналази у античком насељу. У 1. веку уломака тог посуђа фото 27 једва да има, а оно је најприсутније у периоду од краја 2. до половине 3. века. То су најчешће зделе и крчази са црвеним премазом фото 85, тера сигилата из локалних радионица фото 82 и уломци амфора фото 83. Ретко се појављују делови крчага фото 84 и питоса.

Током касноантичког периода, у 3-4. веку, и даље има римског посуђа фото 109, 110, 111 али је његова процентуална заступљеност мања с обзиром на већу, локалну производњу него у претходном периоду. Неке од амфора фото 103 из овог периода можда потичу из доњеподунавских римских провинција.

У објектима 6. века најзаступљеније је посуђе неких од рановизантијских радионица, а то су пре свега лонци рађени на брзом витлу, танких зидова, са жљебом за поклопац, табла 2/1-6.

Релативно ретки примерци касноантичких фибула фото 137, 138, које су произвођене такође у неким од римских градова на граници такође сведоче о трговини. Пар налаза панонско-норичких фибула фото 48 раног 1. века говори или о трговини са просторима знатно даље на западу, у области данашње Аустрије или Словеније или о кретању дела становништва из тих крајева у област доњег Потисја. Различити украси, најчешће стаклене перле фото 123 производи су који су такође у „Старе Винограде“ пристизали са римске територије. Међу њима ретки су они који су овде доспели са далеких простора око Понта, као што је украс за капу фото 144 израђен самим крајем 4. века.

Новац је у „Старим Виноградима“ врло редак налаз. Пар комада фото 60 припадају раном 1. веку и приписују се Скордисцима, а пар комада фото 140 су касноантичка производња.

Насловни екранСадржајИмпресумКонтактEnglish