Текстил

Текстил који је ткањем и плетењем прављен у сваком насељу било ког периода тешко је археолошки потврдити. Ипак, спорадично се налазе предмети који посредно говоре о производњи текстила и његовом изгледу.

О плетенини сведоче релативно бројни пршљенци за вретена фото 116, 117, 166, 34, 35, 36, 93, пронађени у објектима античког периода и 6. века. Они су различитог изгледа, рађени од свеже глине па печени или од уломака посуда секундарном обрадом. Они из касноантичког периода су разноврснији по облику и украсу, док су они из 1. и 6. века доста уједначени. Посредни доказ о плетенини, односно производњи вуне јесу маказе за стрижу оваца фото 65 из 1. века, као и врло бројне кости овце у остеолошком материјалу. Гребена за чешљање вуне као још један од посредних доказа о плетенини пронађени су у кући 9-10. векa фото 178.

Слика 2/2: Стрижа оваца и клање говечета

Ткање је потврђено налазима тегова за разбој фото 164 из 6. века који су купастог облика са кружним отвором за везивање. На некима од њих јасно је видљив траг конопца којим су везивани и тако висећи, служили за затезање основе на разбоју. Тегови из 1. века који су ваљкастог и пирамидалног облика фото 37, сужени на средини, где се такође виде трагови везивања, можда су такође служили за разбој. За разлику од оних из 6. века који су у једној кући пронађени у већем броју што сведочи о њиховој ткачкој намени, ови из 1. века за сада нису нађени у таквом контексту.

Слика 2/6:Ткање на простом разбоју

Најнепосреднији доказ о изгледу тканина пружају ретки отисци текстила фото 12, 119, 174 на посудама и на лепу, који су увек на врло малим површинама али довољним да се види структура ткања. Може се само претпоставити да су тканине и бојене иако непосредни доказ о томе не постоји.

Слика 2/7: Бојење тканина

Насловни екранСадржајИмпресумКонтактEnglish