Сточарство, лов и риболов

Као и пољопривредом, такође су се и сточарством , ловом и риболовом бавили становници свих периода у „Старим Виноградима“. О томе најбоље сведоче бројне пронађене животињске кости. Према прелиминарној статистици највише су се гајиле овце и козе, за њима следи говече, а у најмањем проценту су заступљене свиње.

Ови подаци се односе пре свега на антички период док је број средњовековних објеката мали, па су и налази малобројни. Може се претпоставити да се ништа битно није променило зато што ти налази не указују на такве промене. Осим бројних налаза пршљенака за вретено фото 34, 35, 36, 93, 116, 117, 166, 185, који такође сведоче о узгоју оваца, налази два гвоздена гребена за чешљање вуне фото 178 у кући из 9-10. века, то само још богатије илуструју.

Слика 2/2: Стрижа оваца и клање говечета

Слика 2/3: Лов на јелена

Слика 2/4: Риболов мрежом и сакупљање корњача

У свим периодима кости дивљачи су узгредни налази, а потврђене су дивље свиње, јелени, сиве чапље, срне. У једној јами 1. века пронађен је скелет јелена а у другој лобања јелена са роговима, слајд 55, 57, 57а. У два трапа 1. века пронађено је по двадесетак целих скелета корњача са оклопом, што сведочи о држању живих корњача и њиховом коришћењу за храну, по потреби. Међу рибљим врстама заступљене су према пронађеним костима штуке, шарани, сом и кечига. Од речних и барских врста у исхрани су кориштене још и шкољке.

Остеолошки материјал обрадила је Светлана Блажић из Музеја Војводине .

Насловни екранСадржајИмпресумКонтактEnglish