Камени предмети

Две врсте предмета су најбројније међу каменим предметима. Иако врло чести у виду уломака, ретко се налазе цели жрвњеви. За њих се најчешће користи туф (вулканска стена) али се жрвњеви 1. века разликују од касноантичких по облику. Ови старији фото 76 су мањег пречника и дебљих каменова са ширим левкастим отвором за сипање зрневља, док су касноантички фото 129 тањи, већег пречника, обично са два мања кружна отвора на горњем камену за сипање зрневља. Оба типа припадају врсти ручних жрвњева који са бока имају место за усађивање дрвене дршке. Највероватније је да се примена жрвња из касноантичког доба наставила и касније, у средњем веку, иако за сада из тог доба нису пронађени цели.

слика 2/13: Млевење жита жрвњем и спремање хлеба.

Брусеви фото 127, 75, 96, 171, различитих облика и величина рађени су од камена различите структуре, тврдоће и боје. Проналажени су у објектима свих периода а сходно особинама камена од кога су прављени служили су за оштрење различитих врста сечива, почев од кухињских малих ножева до оружја.

У пар случајева пронађени су мањи кремени одбици фото 77. Могуће је да потичу од окресивања кремена који је служио уз кресиво за паљење ватре, али постоји и могућност да потичу из праисторијских објеката и слојева пронађених у близини, па би у том случају били одбици камених алатки (сечива).

Од неколико камених облутака направљени су предмети који су судећи по кружним отворима на себи највероватније служили као амулети фото 52, 125

Насловни екранСадржајИмпресумКонтактEnglish