Игра

Жетони

До сада је пронађено пар стотина предмета направљених од зидова поломљених посуда, који су условно названи жетонима фото 33. Рађени су окресивањем ивица у облику круга, мање или више брижљиво, а некима су ивице врло педантно изглачане. Различитих су пречника, од 1,5 до 9 цм, иако најчешће 3-4 цм. Врло ретко, некима је у средини избушен мали кружни отвор фото 32. Свега пар комада је израђено посебно од свеже глине фото 28, па је под сумњом да ли су то предмети исте намене. У „Старим Виноградима“ најчешће се налазе у објектима 1. века фото 29, 30, 31, иако их има и у 3-4. веку фото 92, 113. Као доказ томе да то нису само примерци који су у млађе објекте доспели из старијих, што се дешава и са осталом грнчаријом, постоје и жетони израђени од уломака посуда који се иако тако мали могу датовати поуздано у 3. или 4. век фото 114, 115.

Намена „жетона“ није до краја расветљена али се може претпоставити да су служили за неку врсту игре. По најпре се могу везати за игру „бацања на црту“ — некада популарне „крајцарице“. На такву претпоставку наводи бројност ових предмета, њихова једноставна израда и присутност у отпадном материјалу по целом налазишту, као и искуства наше савремене дечије популације која је поменуту игру играла уз помоћ чепова од флаша као и обезвређеног металног новца.

слика 2/15: Игра "бацања жетона на црту"

Аналогије за овакву врсту предмета налазе се спорадично и у другим периодима и културама, иако им недостаје поменута бројност, док су из познолатенског периода за сада познате аналогије из Словачке.

Звечка

Као уникатан предмет пронађена је поломљена звечка фото 80 са једном куглицом, све од печене глине. Звечка је са жљебом по средини који је вероватно служио за везивање и качење изнад кревета детета .

слика 2/6: Звечка изнад колевке

Насловни екранСадржајИмпресумКонтактEnglish