Новине Жабаљске општине, август 1997 .

Археолошко налазиште у чуругу

Пре месец дана археолози су пронашли локалитет насеља на старој обали Тисе у Чуругу. Претпоставља се да је насеље постојало од краја века старе ере до II, III а можда и IV века нове ере. Археолошка истраживања почела су 17. 07. 1997. године. У плану је истраживање површине од 1000 м2 у коме учествују студенти археологије из Београда, Дејан Радичевић и Станко Трифуновић, археолог Музеја Војводине.

Смештај, исхрану, механизацију и материјална средства обезбедили су Музеј Војводина, МЗ Чуруг и закупац Циглане у Чуругу.

Насеље је било сачињено од полуземуница, трапова за жито и других економских објеката за домаћинство. До сада је пронађено преко 30 објеката. Од покретних објеката нађена је грнчарија, брусеви, пршљенак за вретено, ножеви, чешаљ, перле....

Насеље је трајало око 4 века и у свом постојању имало је 2-3 фазе. Још није утврђено да ли је трајало у континуитету. Настало је непосредно пре римских освајања и постојало у току владавине римског царства. Са десне обале Римљани су освојили Панонце, о чему постоје писани подаци. Међутим, Бачка, са леве стране Дунава, није улазила у састав Римског царства тако да нема података на основу којих би се могло одредити о ком се народу ради. Келти су живели са обе стране Дунава. Половином I века н. е. до IV века н. е. помињу се Сармати који су нападали границу Римског царства. Били су номади из Азије. У IV веку н. е. на простору Бачке и Баната живели су „слободни“ Сармати и „ропски“ Сармати-Лимиганти. Међусобно су били супростављени, а римска војска ратовала је на страни „Слободних Сармата“. Карактеристике овог насеља су земљорадња и сточарство. Пронађене су кости говеда и једне овце. Има и трагова уништавања изазваног ратовањем и природним непогодама.

На простору Бачке не постоји насеље које је трајало у тако дугом временском периоду. На основу материјала добијеног овим археолошким истраживањем остаје да се утврди ко су били становници овог насеља.

Драгана Божин

Насловни екранСадржајИмпресумКонтактEnglish