Новопридошли народи на римским границама
( 2-3. век)

На истраженој површини „Старих Винограда“ до сада је откривено око 60 објеката који припадају 2-3. веку н. е. Поред две скоро квадратне куће – полуземунице слајд 60 са техничким цртежом и анимацијом, слајд 61, димензија око 3 х 3 м, са централним стубом као носачем крова, истражено је и неколико земуница скоро квадратне основе, са заобљеним угловима, неправилних страница дужине 3 до 4 м и неравног пода, као и једна овална, дубље укопана земуница неравног пода. Остали објекти су трапови слајд 62, 63 различитих облика и величине.

Међу грнчаријом из ових објеката у већој мери него раније се појављују уломци римског посуђа (pdf). Осим тера сигилате фото 82 појављују се примерци амфора фото 83, крчага фото 84, и здела са наранџастим и црвеним, по некада метализираним премазом фото 85. Изузетан је налаз дела зделе фото 86 са рељефним медаљонима, израђене на брзом витлу а касније дорађиване отискивањем у калупу. Медаљони су испуњени фигуралним представама из грчко-римске митологије, о чему постоји и посебна студија (pdf).

Домаће посуђе су чинили углавном лонци фото 87 и ретко шерпе фото 88 израђени гњетањем, са крупним шамотом као примесом. На исти начин израђена је и велика цедиљка фото 89 која је могла служити за цеђење сира или нешто слично. Ретки примерци сивог глачаног посуђа, рађеног на брзом витлу, које чине мали бокали фото 90 и амфора фото 91 , можда су такође увожени са простора Царства, или евентуално самостално произвођени, као што се то чини касније, у 4. веку.

Римско посуђе се према аналогијама из Срема може датовати у 2. и 3. век. Имитације тера сигилате се ослањају на узоре из радионица у Вестерндорфу, са краја 2. и из прве половине 3. века, као и у Рајнцаберну, из прве половине 3. века.

Осим грнчарије, у објектима овог времена, налажени су жетони фото 92, направљени као и у претходном периоду од уломака посуда, пршљенци фото 93, бронзане фибуле фото 94 и наруквице фото 95. Обе приказане фибуле — легионарска и Т-фибула са опругом — потичу из истог објекта и могу се, према аналогним примерцима и осталим налазима из објекта, датовати у 3. век.

Међу малобројним осталим налазима срећу се камени брусеви фото 96, коштани полупроизводи фото 97, тест глине за печење посуда фото 98, као и амулет фото 99 од канџе неке животиње.

Ово је доба постојања римске провинције Дакије, као и груписања варвара различитог порекла на њеним границама карта 3.

Насловни екранСадржајИмпресумКонтактEnglish