Насеље сточара у Угарској краљевини
(12-13. век)

За разлику од 9-10. века, за 12. век се може везати више насеобинских објеката. То су четири куће, десетак земљаних калотастих пећи слајд 126, 127 са прилазним просторијама, као и неколико ровова. Паралелни плитко укопани ровови слајд 128, 129, 130 затварају површину дужине 95 м, унутар које се налази мањи ограђени простор. Истражене куће се међусобно разликују. Док је једна слајд 123 са техничким цртежом једноставне правоугаоне основе са малом земљаном пећи у западном зиду, друга слајд 124, 125 са техничким цртежом има сложенију основу са два нивоа пода и низом стубова по подужној оси који су носили кров. Ова кућа имала је мању пећ у југоисточном углу, на самом поду, и већу са спољне стране северног зида. Осим грнчарије из ове куће, која је рађена на брзом витлу и специфичних је облика фото 186 и табла 3/6-9, посуђе из осталих објеката је уобичајено за овај простор. То су лонци и котлићи фото 187 рађени на спором витлу, од глине којој је додаван песак. Котлићи су неукрашени, док су лонци украшавани урезивањем водоравних линија. Лонци сличних особина налажени су у Срему, где су датовани у крај 11. и у 12. век, као и у Ковину, у слојевима друге половине 12. и 13. века.

Осим посуда за кување, пронађена је још неколицина предмета из овог периода. То су гвоздени нож фото 188, полуизрађени пршљенак фото 189 , коштано шило фото 190, коштана оплата дршке ножа фото 191, и врло редак, скоро јединствен налаз на овим просторима — део глиненог жишка — лампе фото 192.

Велики простор који омеђују поменути ровови могао је служити за чување великог броја сточних грла, што би указивало на номадско становништво. Од 11. века присутни су на просторима позносредњовековне Угарске Печењези карта 7. Ипак, становање у полуземуницама говори и о седелачком становништву. Нешто касније, 1238. године, Чуруг се први пут помиње у писаним историјским изворима.

Насловни екранСадржајИмпресумКонтактEnglish