Радно време током празника

Поштовани пријатељи,

Током новогодишњих и божићних празника Музеј Војводине ће бити отворен за публику у следећем режиму:
- Четвртак, 31. децембар 2020. од 9 до 16 сати;
- Субота  и  недеља 2-3. јануар  2021. од 11 до 17 сати;
- Среда, 6. јануар 2021. од 9 до 16 сати.
- Понедељком, као и 1. и 7. јануара, Музеј је затворен за публику.

Од петка, 8. јануара 2021. настављамо са редовним радним временом: уторак - петак од 9 до 19; субота - недеља од 10 до 18 сати.

Срећне празнике и успешну 2021. годину жели Вам Музеј Војводине!

Очекујемо Вас.

Руке прошлости - Креативне интерактивне драмске радионице у Музеју Војводине

У Музеју Војводине, од септембра до децембра 2020. године организоване су интерактивне креативне драмске радионице пројекта „Руке прошлости“. У сарадњи са Центром за позоришна истраживања из Новог Сада, а под покровитељством Министарства културе и информисања Републике Србије, радионице су водили Христина Муратиду, доцент на мастер програму Примењено позориште на АУНС, Милица Шећеров, глумица и асистент на АУНС, Армин Јоха Хаџимусић, глумац и драмски педагог Центра за позоришна истраживања и Димитрије Михајловић, кустос–историчар из Музеја Војводине. Учесници радионица, њих укупно 65, били су ученици новосадских гимназија и основних школа.

Новогодишњи поклон – виртуeлна изложба Музеја Војводине

Драги наши посетиоци, позивамо вас да отворите поклон изненађења који вам је Музеј Војводине спремио за Нову Годину – виртуeлну изложбу „Римско наслеђе у 3Д“. Из удобности свог топлог дома обиђите поставку са одабраним предметима Античке и Епиграфске збирке и доживите их као да се налазите пред њима самима.

„Римско наслеђе у 3Д“ - линк

Програм у припреми: Луткарске приче

Баба Ангелина, златар, кустос на загонетној локацији

У 2021. годину Музеј Војводине улази са новим едукативним програмом.

Користећи кратке луткарске представе доносимо новину у интерпретацији културне баштине коју Музеј чува.

Екипа лутака открива одговор на питање – Откуд шлем у бабиној башти? a заједно са Вама ће причати и о вечитој теми – Љубав...

Дружимо се ускоро са екипом симпатичних глумаца!

Балканска музејска мрежа доделила је средства за овај пројекат у оквиру конкурса Small Grants 2020.

Отворена изложба фоторепортера „Објективно“

У Музеју Војводине данас је отворена изложба фоторепортера Новог Сада и Војводине под називом Објективно. Због поштовања епидемиолошких мера, званичном отварању присуствовали су организатори изложбе и заинтересовани медији уз обраћање мр Тијане Станковић Пештерац, директорке Музеја Војводине, Јарослава Папа, селектора изложбе и Слободана Шушњевића, фоторепортера листа Дневник.

На овогодишњој изложби представљени су различити аспекти живота у пандемији вируса Ковид-19, од момента увођења ванредног стања до данас, онако како су их видели и снимили војвођански фоторепортери.

Организатори изложбе су Музеј Војводине и Фото асоцијација Војводине уз подршку Градске управе за културу, а посетиоцима ће бити доступна до краја јануара 2021.

Фотографије са данашњег отварања потписује Марија Ердељи.

Пријава тамбурашке праксе за упис на Националну листу нематеријалног културног наслеђа

На иницијативу Етнолошког одељења Музеја Војводине, крајем 2019. године покренут је процес прикупљања материјала и документације потребне за упис тамбурашке праксе у Национални регистар нематеријалног културног наслеђа Републике Србије, у оквиру пројекта Нематеријално културно наслеђе у Војводини: истраживање, документовање и интерпретација, финансираног од стране Министарства за културу и информисање Републике Србије.

Смештање тамбурашке праксе у контекст нематеријалног културног наслеђа у Војводини резултат је свеобухватног научног, етнолошког и антрополошког истраживања овог културног феномена. Тамбурашку праксу, као специфичну културну форму, одликује оркестарско музицирање на тамбурашким инструментима. Вештине и знања свирања на овој врсти жичаних инструмената представљају основни нематеријални сегмент тамбураштва. Поред умећа музицирања, тамбурашку праксу као елемент нематеријалног културног наслеђа, одређују и друге радње и умећа: компоновање и аранжирање за тамбурашки састав, израда и репарација тамбурашких инструмената, певање уз пратњу тамбурашког састава, едукација, традиционални модел интеракције музичара са публиком у кафанском амбијенту и укљученост тамбурашких састава у обичајима животног и годишњег циклуса. На бази ових карактеристика и уз помоћ других резултата истраживања тамбурашке праксе, Етнолошко одељење Музеја Војводине приступило је изради апликационог документа и сакупљању осталих података и документације потребне за пријаву овог елемента на листу нематеријалног културног наслеђа Републике Србије.

Повезани чланци