Наставак рада на пројекту Креативне Европе

Заједно са Народним музејом Задар, Хисторијским музејом Босне и Херцеговине и компанијом Ороундо из Беча, Музеј Војводине започео је пројекат под називом Културни експиријум – Музеји у дигиталној размени (Cooltural Expirium – Museums in Digital Exchange) којим ће аплицирати за средства на фонду Креативна Европа. Идеја пројекта, поред повезивања музејских установа у региону и размене искустава њихових стручњака, јесте да се применом савремених технологија омогући размена виртуелизованог културног наслеђа. У складу са захтевима фонда Креативна Европа, посебан фокус стављен је на развој музејске публике.

Дигитализација Музеја Републике Српске под окриљем Музеја Војводине

У Бања Луци, 06. 12. 2017. године, потписана су четири протокола о сарадњи између националних установа културе Републике Србије и Републике Српске: народних позоришта, библиотека и завода за заштиту споменика културе, Музеја Војводине и ЈУ Музеја Републике Српске. Протокол који су потписали др Драго Његован и Миладин Савић представља наставак сарадње између две установе и односи се на дигитализацију културног наслеђа. Задатак Музеја Војводине је да изврши имплементацију информационог система Имус у музејима на територији Републике Српске.

"Иза гора и долина - Три века Словака у Војводини" у Братислави, Словачка

У Словачком народном музеју у Братислави отворена је 7. 12. 2017.  изложба Музеја Војводине у Новом Саду "Иза гора и долина - Три века Словака у Војводини". Генерални директор Словачког народног музеја мр Бранислав Панис поздравио је присутне ауторке Ану Сеч-Пинћир и Катарину Радисављевић, ка и целокупан аудиторијум. Отварању изложбе је присуствовао председник владине Канцеларије за Словаке у дијаспори г. Јан Варшо. Потом су говорили и амбасадор РС у Словачкој Шани Дермаку, др Небојша Кузмановић, заменик покрајинског секретара за културу, мр Лидија Мустеданагић, помоћник директора Музеја Војводине и Ана Сеч-Пинћир, директорка Музеја војвођанских Словака. Амбасодор Ш. Дермаку истакао је значај словачко-српских веза у прошлости и вишевековно пријатељство оба народа. Захвалио се домаћинима и похвалио сарадњу две установе, за коју се нада да ће бити, на плану размене изложби и стручњака, обострана. Музеју Војводине поклонио је овом приликом једно старо издање из 1863. о српско-словачким везама, на словачком језику.

Сарадња са Balkan Museum Network

Од 27 до 30. новембра 2017. године у радној посети Музеју Војводине биле су Ирена Ружин (Македонија) и Лејла Агић (Босна и Херцеговина) чланице Балкан Мусеум Аццесс Гроуп (БМАГ) која је формирана у оквиру Балкан Мусеум Нетwорк организације која окупља музеје у региону. Група је формирана и едукована како би пружила стручну помоћ осталим музејима у региону на идентификацији постојецих баријера за приступачност свима, а посебно особама са инвалидитетом.

После извештаја и препорука наших колегиница Музеј Војводине ће спремно прионути на посао уклањања свега што ће нас учинити још отворенијим наше постојеће и будуће посетиоце.

Представљен зборник радова са симпозијума о Буњевцима

У Великој већници Градске куће у Суботици 24. новембра 2017, на свечаној академији поводом обележавања буњевачког националног празника „Дан Велике народне скупштине Срба, Буњеваца и осталих Словена у Новом Саду 1918.“ представљен је зборник радова са симпозијума одржаног 18. Фебруара 2017. године у Новом Саду: „Култура и индентитет Буњеваца“. У Зборнику, чији је издавач Музеј Војводине, налазе се најновија истраживања чак 36 аутора.

Одштампан је у новопокренутој едицији „Присаједињење 1918“ у тиражу од 500 примерака, а штампање публикације је омогућио Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама.

У присуству многобројних званица о зборнику су говорили уредник зборника др Драго Његован, в. д. директора Музеја Војводине и један од аутора проф. др Слободан Орловић, са Правног факултета у Новом Саду.

Предавања у Градској библиотеци у Руми

У оквиру традиционалних новембарских свечаности поводом ослобођења Руме у Првом светском рату у Градској библиотеци у Руми синоћ (20. новембра 2017) је др Драго Његован, музејски саветник и в.д. директора Музеја Војводине одржао предавање на тему Присаједињење Срема, Бачке Барање и Баната Србији 1918. године.

Претходне седмице (9. новембра 2017) предавање на тему Збор у Руми и присаједињење Срема Србији 1918, је одржао Зоран Вељановић, архивски саветник - историчар, а наредне седмице ће предавање о одржати др Милан Мицић, историчар.

Учешће на Конференцији Култура и ИТ сектор

Mинистарство културе и информисања – Сектор за развој дигиталне истраживачке инфраструктуре у области културе и уметности, други пут заредом, 16. новембра 2017. године, организовао је  конференцију под називом Култура и ИТ сектор у Дому Народне скупштине у Београду.

Наталија Вуликић, информатичар у Матичној служби Музеја Војводине одржала је на овој конференцији две презентације у име Министарства културе и информисања РС и Радне групе за израду Смерница за дигитализацију културног наслеђа под називима: Системски развој процеса дигитализације културног наслеђа и културног стваралаштва и Смернице за дигитализацију културног наслеђа Републике Србије.