Oтворена изложба слика румунског уметника Дорина Колтофеануа

У четвртак, 29. августа, у Музеју Војводине отворена је изложба слика Дорина Колтофеануа, савременог румунског уметника. Гостовање ове изложбе реализовано је у сарадњи са Музејом уметности из Темишвара и представља први корак будућих заједничких активности ова два музеја.

Имајући у виду да ће Нови Сад и Темишвар бити европске престонице културе 2021. године,  Музеј Војводине и Музеј уметности у Темишвару потписили су Уговор о сарадњи  којим су најављени различити облици културне размене ова два музеја као и будућа сарадња у области заштите културног наслеђа.

Пројекат „Борђош“ – наставак археолошких истраживања

Директор Музеја Војводине др Драго Његован обишао је неолитски локалитет Борђош и посетио међународни тим археолога, који га и ове године истражују. Током кампање из јула и августа 2019. године, локалитет Борђош постао је својеврсна школа археологије у којој су, предвођени проф. др Мартином Фурхолтом, стручњаци Музеја Војводине и Универзитета у Килу обучавали студенте основних и мастер студија из Осла (Норвешка). Тим поводом, Музеј Војводине склопио је Уговор о сарадњи са Факултетом хуманистичких наука Универзитета у Ослу.

Део музеја затворен због радова

Због унутрашњих радова стална поставка „Војводина у Првом и Другом светском рату“ у Дунавској 37 биће затворена за посетиоце следећим данима:

• од 16 до 19. августа
  • од 23 до 26. августа
  • од 30. августа до 2. септембра.

Изложба „Испит зрелости" отворена је још ове недеље

Изложба  „Испит зрелости – војвођански матуранти од половине 19. века до 60-тих година 20. века’’, ауторки Чарне Милинковић, вишег кустоса историчара и Љубице Отић, музејског саветника, отворена је још ове недеље (до 15. јула).

Добродошли сте. Уколико сте изложили своју марурску фотографију можете је преузети

Изабран најлепши стари матурски табло

У Музеју Војводине, 4. јула 2019. године на изложби „Испит зрелости“, изабран је најлепши стари матурски табло. Реч је о музејском предмету и таблоу из Српске велике православне гимназије у Новом Саду из 1903/4. године. Табло је настао као поклон једне генерације своме разредном старешини професору Јовану Живојновићу. Ђаке је фотографисао дворски фотограф Јован И. Стојковић. Међу ученицима су имена будућих угледних грађана Новог Садa: Тривун и Ђорђе Дунђерски, Игњат Павлас и др. Оно што привлачи пажњу на самом таблоу који је богато украшен јесте и једна ученица – Ана Михалџић (ћерка проте Михалџића). Девојкама је у то време било забрањено да у скамијама седе са момцима. Оне су приватно слушале наставу и полагале испит зрелости. Ана је била прва девојка којој је било дозвољено да стави своју фотографију на табло, а трећа која је у поменутој школи положила матуру.

Жири који је на самој изложби бирао најлепши стари матурски табло сачињавали су угледни људи града Новог Сада: др Тијана Палковљевић Бугарски, управница Галерије Матице Српске; мр Милана Квас, управница Спомен-збирке Павле Бељански; др Биљана Шимуновић Бешлин, Катедра за историју, Филозофски факултет Нови Сад; Жељко Мандић, Катедра за фотографију, Академија уметности Нови Сад; мр Ружица Вукобратовић, директорка Гимназије “Исидора Секулић”; Светлана Хорват, Serbia Fashion Week; Милан Мумин, музичар и Весна Фаркаш, новинарка.

Сарадња са Музејем уметности из Темишвара

У понедељак, 10. јуна 2019. годне потписан је споразум о сарадњи са Музејем уметности из Темишвара. Споразум су потписали директор темишварског музеја, др Виктор Нојман и директор Музеја Војводине, др Драго Његован.

Споразумом су договорене заједничке реализације манифестација, заштите историјске и уметничке баштине, као и сарадња у другим областима од заједничког интереса.

Други регионални округли сто „Улога локалне самоуправе у процесу дигитализације културног наслеђа“

Министарствo културе и информисања и Савез градова и општина Србије (СКГО) организовали су други регионални округли сто под називом „Улога локалне самоуправе у процесу дигитализације културног наслеђа“, који је одржан у понедељак, 3. јуна 2019. године, у Музеју Војводине Нови Сад.

На округлом столу се говорило о правним оквирима за дигитализацију културног наслеђа и е-Управе, као и Смерницама за дигитализацију културног наслеђа.

Повезани чланци