Стручно вођење на мађарском језику

Музеј Војводине је и ове године наставио сарадњу са Мађарским националним саветом. У оквиру једнодневних излета ученика 3. разреда мађарских одељења са територије целе Војводине, Музеј Војводине је угостио, у периоду од 20. септембра до 10. октобра 2017. године, 650 ученика. Oни су се упознали са Сталном поставком и тематским изложбама. Стручно вођење на мађарском језику било је поверено Ани Олајош, конзерватору-саветнику Музеја Војводине.

Викимедија радионица за запослене у музејима

Информатичарке Музеја Војводине присуствовале су још једној у низу радионица које је организовало Министарство културе и информисања и Викимедија Србије. Вики радионица за запослене у музејима одржана је 2. октобра 2017.

Акценат је био на практичном раду при уређивању чланака Википедије у циљу што бољег позиционирања српске културе на интернету.

Предавачи су били Ивана Маџаревић, Ивана Гусларевић, Драган Сатарић и Небојша Ратковић. Том приликом уручени су сертификати за успешно за успешно завршену Вики радионицу намењену запосленима у установама културе.

Изложба "Култура сећања - ко не памти изнова проживљава" у Музеју Војводине

Изложба „Култура сећања – ко не памти изнова проживљава“ посвећена је једном од најтрагичнијих догађаја из времена 2. светског рата и једном од најтежих масовних злочина у Србији, масовном стрељању талаца у Краљеву 15-20. октобра. У том геноцидном злочину неселективне одмазде стрељано је више од 2.000 житеља Краљева и околних места. До сада прецизно утврђени појединачни списак садржи 2.194 имена, што још није коначна цифра.

Краљевачко стрељање било је, уз злочине у Мачви и Крагујевцу, једна у низу масовних неселективних одмазди предузетих од немачких окупатора уочи гушења „Ужичке републике“ крајем новембра.

Музеј Војводине на Сајму туризма

У петак 6. октобра 2017. године на Сајму туризма у Новом Саду, на штанду Туристичке организације Новог Сада одржана је конференција за новинаре, на којој су представљени мултимедијални водич Музеја Војводине и манифестације Концерт Године и Сербиа Фасхион Wеек. Мултимедијални водич Музеја Војводине, који посетиоци могу да активирају на једном од пет језика – српском, енглеском, немачком, мађарском и словачком, представили су Вијерочка Шипка из Музеја Војводине и Горан Гајић из компаније Ороундо.

Комисија за стручни надзор Матичне службе Музеја Војводине у обиласку покрајинских музеја

Музеј Војводине обавља и послове у области матичности над музејима и музејским збиркама на територији АП Војводине. Ова надлежност је после више од десет година мировања потврђена 19. фебруара 2003. године, од када се континуриано врше послови: евидентирања установа заштите покретних културних добара, стицање увида у стање покретних културних добара, предузимање мера у вези са њиховом заштитом и коришћењем, стручни надзор и пружање помоћи, нарочито у домену примене савремених метода рада и др. Матична служба имала је велику заслугу у осавремењавању рада кроз процес дигитализације у покрајинским музејима кроз примену информационог система Имус.

Током 2017. године Комисија за стручни надзор Музеја Војводине (Илија Комненовић, председник, и чланови тима: Тијана Станковић Пештерац, Лидија Мустеданагић, Љиљана Трифуновић, Зорана Ђорђевић, Александра Стефанов и Наталија Вуликић), обишла је и стекла увид у стање музејских предмета и збирки, њихову дигитализацију, као и рад следећих установа: Градског музеја Суботица, Градског музеја Сомбор и Народног музеја Зрењанин.

Рестаурација топова из артиљеријског парка Музеја Војводине

Успешна сарадња Музеја Војводине и Војске Србије наставила се преузимањем на рестаурацијски третман 4 топа из артиљериског парка Музеја. Рестаурација ће  обавити 19. Логистички батаљон ВС у радионици у Петроварадину. У међувремену ће на месту а којем су стајали топови бити изливене бетонске плоче на којима ће они стајати по повратку у Музеј.

Очекује се да ће се сарадња на овом пројекту у догледно време наставити рестаурацијом тенка „Шерман“, који је већ деценијама један од „заштитних знакова“ Музеја. Он ће бити постављен на коси накер који ће бити саграђен у продужетку бетонских плоча на којима ће стајати топови.

По завршету ових радова, Музеј ће издати брошуру-сувенир, са подацима о оруђима из артиљеријског парка.

Имус у Новом Бечеју

Општина Нови Бечеј и Музеј Војводине раде на заштити и промоцији културног наслеђа почев од 2014. године кроз узајамно помагање на различитим пројектима. У циљу наставка сарадње, представници Музеја Војводине (Илија Комненовић, Наталија Вуликић, Тијана Станковић Пештерац и Љиљана Трифуновић) посетили су Општину Нови Бечеј 22. 09. 2017. и Општински музеј у оснивању са његовим депандансима у Дому културе, Главашевој кући и Музеју Котарка у Новом Милошеву. На састанку са помоћницима председника Општине (Ђорђе Попов и Саша Војновић) дефинисани су први кораци у дигитализацији културног наслеђа који се чува у овим депандансима. Увођењем Имуса, новобечејска општина ће постати део музејске мреже у Војводини, чиме ће се допринети заштити наслеђа новобечејског краја на савремен начин. Нови Бечеј је понео титулу града у фокусу за 2016. годину.

Кроз софтвер Имус, Историјски музеј Србије и Музеј Војводине већ деценију раде заједно на дигитализацији културног наслеђа. Овај иформациони систем примењује се на територији Републике Србије, где га користе 34 установе заштите (музеји, музејске збирке и галерије). Увођењем Имуса у депандансе будућег музеја у Новом Бечеју завршиће се још једна из низа активности које имају за циљ системско уређење области дигитализације културног наслеђа у Србији.