Шарена поворка прошла улицама Новог Сада

23. Машкарада Музеја Војводине реализована је данас, у среду, 14.  фебруара у Новом Саду.

Упркос временским условима који нам нису били у потпуности наклоњени протеклих дана, у поворци  је учествовало око 1000 маскираних посетилаца, бројни медији и посматрачи.

По завршетку дефилеа маски забавни програм одржан је у холу Аполо центра.

У програму су учествовале аниматорке Златас салата и Оља зоља које су биле задужене за комплетну анимацију учесника.

Сарадња са Националним саветом Рома у Србији

У среду, 14. фебруара 2018. године одржан је радни састанак директора Музеја др Драге Његована и Јелене Јовановић, посланице Скупштине АП Војводине и заменице председника Националног савета Рома у Србији. Тема састанка била је припрема за реализацију отварања изложбе Страдање Рома у И светском рату коју приређују Кућа ромске културе из Београда и Музеј Војводине у уторак, 20. фебруара.

Споразум о сарадњи са Етнографским институтом Српске академије наука и уметности

Јуче, 30. јануара 2018 године, у Београду је потписан Споразум о сарадњи Музеја Војводине и Етнографског института САНУ. Споразум су потписали др Драго Његован, директор Музеја Војводине и проф. др. Драгана Радојичић, директорка Етнографског института.

Циљ успостављања сарадње између ове две институције је унапређење квалитета научноистраживачког и културнообразовног рада обе установе. Планира се сардња у области културне, научне и истраживачке делатности кроз заједничко деловање стручњака Етнографског института и чланова Етнолошког одељења Музеја Војводине. Као први вид реализације овог споразума планира се промоција  издавачке делатности Етнографског института у Музеју Војводине, која ће бити реализована у априлу 2018. године.

Почетак пројекта имплементације јединственог информационог система у музејима у Србији

У петак 26. јануара 2018. године, Историјски музеј Србије је, у сарадњи са Министарством културе и информисања, угостио директоре националних, регионалних и завичајних музеја у којима ће се током 2018. године извршити имплементација јединственог информационог система. Присутнима су се обратили Дејан Масликовић, помоћник министра за сектор развоја дигиталне истраживачке инфраструктуре у области културе и уметности, Бојана Борић Брешковић, директорка Народног музеја у Београду, Слађана Бојковић, музејски саветник у Историјском музеју Србије, и Наталија Вуликић, информатичар у Музеју Војводине. Скупу је присуствовала и помоћница за заштиту наслеђа, госпођа Данијела  Ванушић. Овим скупом отпочета је прва фаза пројекта имплементације јединственог информационог система која ће се до краја марта спровести у 15 музеја.

Потписан Протокол о сарадњи између Музеја Војводине и Историјског музеја Србије

Протоколом о пословно-техничкој сарадњи између Музеја Војводине и Историјског музеја Србије почиње примена информационог система Имус у свим музејима на територији Републике кроз коју се испуњавају основна законска начела – заштита, видљивост и доступност информација о културном наслеђу.  На овај начин, задовољавају се стратешки циљеви дигитализације у установама заштите покретног културног наслеђа.

Отварање изложбе "Од овце до ћилима"

Музеј Војводине је синоћ био тесан да прими све посетиоце на отварању изложбе "Од овце до ћилима". Изложбом је завршен још један у низу успешних пројеката реализованих у сарадњи Музеја Војводине и ПУ Радосно детињство. Хвала свима који су учествовали у овом пројекту, посебно ауторкама Владимири Станисављевић и Јелени Тишми које су све нити овог ткања вешто држале у својим рукама. Хвала свима који су синоћ били на отварању и потврдили нам  да смо на правом путу у педагошком раду и неговању будуће музејске публике.

Повезани чланци