Сарадња са Музејом Републике Српске

Округли сто на тему ''Школе, предшколске установе и Музеј сарадници у васпитању и образовању'' Традиција и иновација, одржан је  у Музеју Републике Српске 15. и 16. јуна 2017. године. На почетку саветoвања потписaн је споразум о сарадњи Музеја Републике српске са Музејем Војводине у Новом Саду и Етнографским музејем у Београду. Споразум су потписали Миладин Савић, директор Музеја Републике Српек, др Драго Његован, в. д. директора Музеја Војводине и др Мирјана Менковић, директорица Етнографског музеја у Београду који су се том приликом и обратили учесницима округлог стола и присутној публици.

На округлом столу уз присуство представника Министарства културе Републике Српске и медија излагали су стручњаци из Републике српске, Босне и Херцеговине,  Словеније, Хрватске и Србије.

Музеј Војводине је учествовао са предавањима др Драге Његована, музејског саветника - „ОРГАНИЗАЦИЈА И ЗНАЧАЈ ПЕДАГОШКЕ СЛУЖБЕ У МУЗЕЈУ ВОЈВОДИНЕ ЗА РАД СА МЛАДИМА“ и Владимире Станисављевић, музејске саветнице - педагошкиње, сараднице за предшколски и основношколски узраст - „МУЗЕЈСКА ЕДУКАЦИЈА, ИСКУСТВА И ПРИМЕРИ ДОБРЕ ПРАКСЕ У МУЗЕЈУ ВОЈВОДИНЕ".

Након излагања уследила је дискусија и закључци и обилазак сталне поставке Музеја Републике Српске.

16. јуна 2017. године учесници округлог стола посетили су ЕТНО СЕЛО "Љубачке долине" поред Бањалуке.

Владимира Станисављевић, музејски саветник - педагог

Од раја до безњенице

Јуче, 7. јуна 2017. године је у просторијама Музеја Војводине, у предњем холу између два степеништа, одиграна представа Зорана Суботичког „Од раја до безњенице“. На емотиван и сажет начин приказан је свет Дунђерских и, унутар њега, емотивна прича о односу највећег песника српског романтизма Лазе Костића и младе, учене, прелепе Ленке Дунђерски, кћери једног од најбогатијих људи Аустро-Угарске царевине, Лазара Дунђерског.

Представа је настала у дворцу Богдана Дунђерског у Бечеју (2015) и игра се искључиво у дворцима, палатама и здањима од културно-историјског значаја, као део сећања на некадашњу “дворску културу Војводине”, а у оквиру једног ширег пројекта под називом “Чудесни свет Дунђерских“.

Сарадња са Гимназијом "Јан Колар" у Бачком Петровцу

У понедељак, 29. маја 2017. године у 11 сати, у просторијама Гимназије „Јан Колар“ у Бачком Петровцу, потписан је Протокол о сарадњи између Музеја Војводине и гимназије. Протокол су потписали директорка школе Ана Медвеђ и в. д. директора др Драго Његован.

Музеј Војводине иза има деценију успешне сарадње са словачким културним институцијама како у земљи тако и у Словачкој републици. Потписивањем поменутог Протокола, гимназија „Јан Колар“ биће увршћена у ред еминентних васпино-образовних институција које са Музејом Војводине чине компактну целину.

Предавање о конзервацији и рестаурацији студентима Факултета техничких наука

У четвртак, 25. маја 2017. године у 9 сати одржано је предавање студентима прве године графичког инжењерства и дизајна Факултета техничких наука у Новом Саду на тему Конзервација и рестаурација у Музеју Војводине. Предавање је одржала Зорана Ђорђевић, конзерватор саветник, конзерватор за материјал од дрвета. У презентацији је учествовао и Драган Огар, виши техничар, конзерватор за материјал од метала.

Посета кинеске делегације

У поподневним часовима 22. маја 2017. Музеј Војводине посетила је кинеска делегација. Делегацију је предводио Liu Yu Zhu, генерални директор државне администрације за културно наслеће Народне Републике Кине. У пратњи делегације био је проф. др Мирослав Штаткић, покрајински секретар за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама, са сарадницима. Делегација је обишла сталну поставку Музеја Војводине, а на крају посете в. д. директора Музеја Војводине уручио је господину Liu Yu Zhu-у српско издање монографије „Водич кроз Музеје Србије“.