Сарадња са Словачким народним музејем из Мартина

У Музеју Војводине је 21. и 22. фебруара боравила колегиница мср. Милена Кириполска из Словачког народног музеја у Мартину (Словачка Република). Колегиница Кириполска била је гошћа Етнолошког одељења Музеја Војводине. Циљ њене посете био је договор око гостовања изложбе Музеја Војводине Иза гора и долина – три века Словака у Војводини у Етнографском музеју у Мартину. Гошћу су примили в. д. директора Музеја Војводине др Драго Његован и заменик директора мр Лидија Мустеданагић.

Успешно одржан симпозијум „Култура и идентитет Буњеваца“

У суботу, 18. фебруара 2017. године у Скупштини АП Војводине одржан је Симпозијум „Култура и идентитет Буњеваца“, који је организовао Музеј Војводине под покровитељством Покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама. Од позваних 40, своје радове пријавило је 38 стручњака. На скупу је изложено 32 реферата, докј су остали учесници оправдали одсуство и приложили своје радове, који ће бити уврштени у зборник радова.

На отварању симпозијума говорили су проф. Мирослав Штаткић, покрајински секретар за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама, др Небојша Кузмановић, заменик секретара за културу, Милинка Хрћан, помоћница покрајинског секретара за образовање, управу и националне мањине, академик Зоран Ковачевић, у име Огранка САНУ у Новом Саду, и др Сузана Кујунџић-Остојић, председница Националног савета буњевачке националне мањине у Републици Србији.

Посета немачке конзерваторке Антоније Хофман Музеју Војводине

Веома успешна сарадња Музеја Војводине и Института за праисторију и рану историју Кристијан Албрехт универзитета из Кила (Немачка) траје пуне три године. Међународна екипа археолога у којој раде стручњаци разних профила истражује каснонеолитско насеље Борђош код Новог Бечеја. Приликом прошлогодишње археолошке кампање, у непосредној близини једне од седам очуваних капија насеља, откривен је до сада јединствен групни налаз посуда из неолитског периода. Садржај посуда представља значајан извор информација о животу људи на том подручју пре седам хиљада година. Антонија Хофман, дипл. конзерватор са Универзитета примењених уметности у Берлину, боравиће у Музеју Војводине од 17. до 25. фебруара, како би издвојила потребне узорке за неопходне анализе, које су безопасне за те веома крхке посуде. Том приликом ће конзервирати преосталих 13 од укупно 23 пронађене посуде. Врсна конзерваторка је већ боравила у нашем Музеју у новембру прошле године.

УСКОРО МАШКАРАДА МУЗЕЈА ВОЈВОДИНЕ

УСКОРО МАШКАРАДА МУЗЕЈА ВОЈВОДИНЕ

- 24. фебруар 2017. године у 12 сати, окупљање на платоу Музеја у Дунавској 37

- дефиле маскиране поворке улицама града

- културно забавни програм и додела награда - салетла - Дунавски парк

Посета Завичајног музеја Рума

Припремајући се за учешће у националној музејској манифестацији "Музеји Србије - 10 дана од 10 до 10", која се одржава током маја месеца, делегација Завичајног музеја Рума посетила је Музеј Војводине. Будући да је гесло овогодишње манифестације "Музеј у гостима", договорено је да ће у Музеју Војводине од 11. до 21. маја гостовати Завичајни музеј Рума са изложбом "Купиник - последња престоница српских деспота". Музеј Војводине подржаће пројекат Завичајног музеја Рума на изради изложбе поводом 270 година Румског вашара, као и организовање стручног скупа о вашарима у Србији, који ће се, уз учешће Етнолошке секције Музејског друштва Србије, одржати у Руми.

Римски шлемови у Португалу

Реплике два позлаћена римска шлема биле су изложене у лисабонском Националном музеју старе уметности (Museu National de Arte Antiga) током месеца јануара. Директан повод овог гостовања била је званична посета председника Републике Србије Томислава Николића Португалу. Заједно са верним репликама шлемова из Јарка и Беркасова, у истој витрини налазиле су се још две реплике – фототипско издање Душановог законика и Стројимиров печат из друге половине 9. века, чији се оригинали чувају у Историјском музеју Србије.

Радно време током празника

Обавештавамо Вас да Музеј Војводине током новогодишњих и божићних празника неће бити отворен за јавност 1, 2, 3. и 7. јануара 2017.

У суботу 31. децембра 2016. године радно време Музеја је скраћено до 14 часова.

У среду и четвртак, 4. и 5. јануара Музеј ће бити отворен за публику од 9 до 19 часова.

У петак, 6. јануара Музеј ће бити отворен за публику до 16 часова.