Srpsko-engleska izdanja Muzeja Vojvodine

Pod naslovom Elektronska izdanja od danas su na našem sajtu dostupna i neka srpsko-engleska izdanja Muzeja Vojvodine: Vodič kroz Muzejski kompleks Kulpin (2013), Bratislava Idvorean Stefanović, Tehnika tkanja ćilima kod Srba u Vojvodini (2009), Drago Njegovan i Zoran Veljanović, Od sna do jave. Prisajedinjenje Vojvodine Srbiji 1918 (2018), Ljubica Otić, Mihajlo I. Pupin (drugo izdanje, 2019), Zoran Veljanović, Vojne kape i šlemovi od sredine 19. do sredine 20. veka (2019), Lidija Mustedanagić, Miloš Crnjanski (2017), Bratislava Idvorean Stefanović, Starinska tkanja i zaboravljeni prepletaji (2014), Pivnički (2016), Velika Dautova Ruševljan i Miroslav Vujović, Rimska vojska u Sremu (2006), Tijana Stanković Pešterac, Rimski pozlaćeni šlemovi Muzeja Vojvodine (2019), Dalibor Nedvidek, Srpsko srednjovekovno novčarstvo iz perioda Kraljevine (2017), Bratislava Idvorean Stefanović, Tkane strukture – prepletaji tkanja. Na osnovu tekstilnih zbirki Muzeja Vojvodine (2013), Lidija Mustedanagić, Priča o ekslibrisu (2011), Ivan Čakan, Tradicionalno ovčarstvo Vojvodine (2011).

Muzejska igraonica – Slatki zanati, radost ih je znati!

U okviru  Dečijeg  leta u  Muzeju Vojvodine, u nedelju 5. jula, u 11 časova, Dunavska 35, održaće se muzejska igraonica  Slatki zanati, radost ih je znati!

Deca će u okviru prve igraonice  saznati ko su bili licideri  i bombondžije, kakve slatkiše su pravili, kako su nekada poslastičari pravili sladoled, i koje su najstarije poslastičarnice u našem gradu.

U kreativnom delu igraonice  „napravićemo“ liciderska srca i sladoled.

Igraonicu vodi Ivana Stepanov, muzejski pedagog

Muzejska igraonica  Slatki zanati, radost ih je znati!, biće održana i 8. jula, sa početkom u 18 sati, u Muzeju Vojvodine, Dunavska 35

Srpska nedelja mode u Muzeju Vojvodine

Kao deo programa Srpske nedelje mode, sinoć je u Muzeju Vojvodine realizovana izložba kolekcija modnih dizajnera Srbije. Neki od poznatih srpskih dizajnera dobili su priliku da u raskošnom prostoru Muzeja predstave deo svojih kolekcija namenjenih Srpskoj nedelji mode koja je izvedena u drugačijoj formi zbog epidemije Kovida-19. Među njima su: Marija Šabić, Bata Spasojević, Suzana Perić, Stefan Đoković, Milica Tričković, MB Contur Brand, Nataša Perkovski Adžić – Lanna Line Dresses, Olja Srejić, Nemanja Pantelić, Jelena Georg Malešević, Bratscher i Tara Katarina. Na panelu koji je usledio nakon otvaranja izložbe govorilo se o budućnosti modne industrije i posledicama koje je pandemija na nju ostavila. Povezivanje mode i Muzeja otvorilo je brojne mogućnosti za zajedničko istupanje i nove projekte.

Vredan poklon Studija Soldatović Muzeju Vojvodine

Danas su direktorka Muzeja Vojvodine, mr Tijana Stanković Pešterac i primarijus dr Srđan Soldatović potpisali Ugovor o poklonu kojim je Studio Soldatović Galerija ATRIA HUMANA darovala Muzeju Vojvodine kolekciju od 32, ručno izrađene, društvene igre.