Begeč – muzejska priča

U nedelju, 17. juna 2018. godine u Kulturnom centru u Begeču, uspešno je realizovan projekat „Muzejska priča“ Ljiljane Trifunović, etnološkinje – muzejske savetnice.

Projekat „Begeč – muzejska priča“ je podrazumevao prezentaciju muzejskog materijala iz Begeča. Prezentacija je bila u formi Power point-a sa 50 slajdova. Slajdovi su pomogli u pojašnjavanju štaje stalna, a šta tematska postavka, šta je posao kustosa, koliko ima predmeta iz Begeča i u koje kolekcije su raspoređeni. Posebnu pažnju su privukli ćilimi iz 1830. i 1860. godine, venčanica iz 1902. godine i dozidnica iz 1930. godine. Bilo je prisutno oko 30 osoba različite starosne i obrazovne strukture.

Napredna Vikimedijina radionica za zaposlene u muzejima

Vikimedija Srbije u saradnji sa Ministarstvom kulture i informisanja, u prostorijama Srpsko-korejskog informatičkog centra, organizovalа je naprednu Viki radionicu za zaposlene u muzejima koja je održana je 6. juna 2018. Na seminaru su bile i informatičarke Muzeja Vojvodine.

Akcenat je bio na praktičnom radu pri uređivanju članaka Vikipedije u cilju što boljeg pozicioniranja srpske kulture na internetu.

Svim učesnicima uručeni su sertifikati za uspešno Viki radionicu namenjenu zaposlenima u ustanovama kulture.

Održana promocija knjige "Misija: Muzej"

U petak, 18. maja, u ambijentu Muzeja Vojvodine u Novom Sadu u okviru manifestacije „Muzeji za 10“ održana je promocija knjige „Misija: Muzej“. Autorka knjige Ivana Nešić i urednica Anđelka Ružić predstavile su učenicima OŠ „Jovan Dučić“ iz Petrovaradina ovu knjigu i razgovarale s njima o umetnosti, muzejima, slikarima, kao i o knjigama, pisanju i piscima. U radioničarskom delu, uz pomoć autorke Ivane Nešić i kustosa-pedagoga Slađana Velendečić, učenici su među eksponatima Muzeja birali junake za svoje literarne i likovne radove.

„Kreativni centar“ će u saradnji s muzejima realizovati promociju knjige „Misija: Muzej“ u nekoliko gradova Srbije. Ove promocije zamišljene su kao spoj književnosti i umetnosti sa ciljem afirmacije kulturnog nasleđa i rada muzejskih pedagoga na njegovom očuvanju. S tom idejom smišljene su i radionice u kojima će učenici prema sadržaju muzejske postavke dobijati različite zadatke i realizovati ih sa svojim učiteljima i nastavnicima. Literarni i likovni radovi nastali na ovim radionicama učestvovaće na konkursu „Misija: Muzej“, a oni najbolji biće nagrađeni.

Zahvaljujemo profesorici Aleksandri Milaković Drobac i učenicima OŠ „Ivan Gundulić“ koji su nam pokazali kako se na pravi način neguje muzejska kultura.

Nagrada EU za projekat konzervacije i rehabilitacije Tvrđave Bač

U Briselu, 15. maja 2018. godine objavljeni su dobitnici nagrade Evropske Unije za kulturno nasleđe (nagrada Evropa Nostre 2018), najuglednije evropske nagrade u ovoj oblasti. Evropska komisija Evropa Nostre, vodeće evropske mreže koja se bavi kulturnim nasleđem, među 29 laureata iz 17 zemalja nagradila je i projekat konzervacije i rehabilitacije Tvrđave Bač koji je osmislio i realizovao Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika kulture iz Petrovaradina (autor dr Slavica Vujović). Muzej Vojvodine bio je jedan od partnera na ovom projektu, prvenstveno zahvaljujući zalaganju i angažmanu arheologa Nebojše Stanojeva, muzejskog savetnika koji je osmislio i realizovao stalnu postavku arheološkog materijala u donžon kuli u Baču.

Partneri na projektu bili su još i  Opština Bač, osnivač Fonda „Vekovi Bača“ (danas Muzejska jedinica „Vekovi Bača“ u sastavu NB „Vuk Karadžić“), Tehnološki fakultet Univerziteta u Novom Sadu. Imajući u vidu ove, ali i druge partnere, institucije podrške i prijatalje, osmišljen je moto Nagrade „Ujedinjeni do nove vrednosti“.

Premijera dokumentarnog filma "Borđoš, 7.000 godina pre"

Sinoć je u prepunoj kino sali Muzeja Vojvodine u Dunavskoj 37 održana premijera dokumentarnog filma "Borđoš, 7.000 godina pre".

Ovaj film pratio je arheološke radove na lokalitetu Borđoš kod Novog Bečeja počev od leta 2016. godine kada je na inicijativu reditelja Rastislava Durmana iz medijske kuće Mediaart Kontent započeto njegovo snimanje. Istraživanja lokaliteta Borđoš kod Novog Bečeja do sada su dala neverovatne rezultate na osnovu kojih je međunarodni arheološki tim napravio veliki korak u razumevanju života stanovnika Borđoša pre 7.000 godina, što opisuje i film na kreativan i živopisan način. U njegovoj realizaciji učestvovali su stručnjaci Muzeja Vojvodine – arheobotaničar Aleksandar Medović, arheolog mr Tijana Stanković Pešterac, arheozoolog Darko Radmanović, spoljni saradnik Muzeja arheolog Ildiko Medović i dr Robert Hofman sa Instituta za praistoriju i ranu istoriju Kristijan Albrehts univerziteta iz Kila.

Uspešna saradnja sa Narodnim muzejom

U Beogradu, dana 11. maja 2018. u Muzeju Vuka i Dositeja, dr Drago Njegovan je na prigodnoj svečanosti povodom Dana Narodnog muzeja primio Zahvalnicu za ostvarenu uspešnu saradnju povodom realizacije izložbe Blaga i carevi – raskoš rimske Srbije u italijasnkoj Akvileji. Ovu izuzetnu izložbu na kojoj se mogu videti najvredniji eksponati Muzeja Vojvodine – tri pozlaćena kasnorimska šlema, italijanska publika će imati priliku da vidi do 3. juna 2018. godine.

Radno vreme tokom prvomajskih praznika

Muzej Vojvodine će tokom praznika, u utorak i sredu, 1. i 2. maja, biti otvoren za posetioce od 11 do 17 časova.

Radno vreme Muzejskog kompleksa Kulpin biće: 28. i 29. aprila od 9 do 15 casova, 30. aprila neće raditi, a 1. i 2. maja radiće od 9 do 15 časova.