"Iza gora i dolina - Tri veka Slovaka u Vojvodini" u Bratislavi, Slovačka

U Slovačkom narodnom muzeju u Bratislavi otvorena je 7. 12. 2017.  izložba Muzeja Vojvodine u Novom Sadu "Iza gora i dolina - Tri veka Slovaka u Vojvodini". Generalni direktor Slovačkog narodnog muzeja mr Branislav Panis pozdravio je prisutne autorke Anu Seč-Pinćir i Katarinu Radisavljević, ka i celokupan auditorijum. Otvaranju izložbe je prisustvovao predsednik vladine Kancelarije za Slovake u dijaspori g. Jan Varšo. Potom su govorili i ambasador RS u Slovačkoj Šani Dermaku, dr Nebojša Kuzmanović, zamenik pokrajinskog sekretara za kulturu, mr Lidija Mustedanagić, pomoćnik direktora Muzeja Vojvodine i Ana Seč-Pinćir, direktorka Muzeja vojvođanskih Slovaka. Ambasodor Š. Dermaku istakao je značaj slovačko-srpskih veza u prošlosti i viševekovno prijateljstvo oba naroda. Zahvalio se domaćinima i pohvalio saradnju dve ustanove, za koju se nada da će biti, na planu razmene izložbi i stručnjaka, obostrana. Muzeju Vojvodine poklonio je ovom prilikom jedno staro izdanje iz 1863. o srpsko-slovačkim vezama, na slovačkom jeziku.

Saradnja sa Balkan Museum Network

Od 27 do 30. novembra 2017. godine u radnoj poseti Muzeju Vojvodine bile su Irena Ružin (Makedonija) i Lejla Agić (Bosna i Hercegovina) članice Balkan Museum Access Group (BMAG) koja je formirana u okviru Balkan Museum Network organizacije koja okuplja muzeje u regionu. Grupa je formirana i edukovana kako bi pružila stručnu pomoć ostalim muzejima u regionu na identifikaciji postojecih barijera za pristupačnost svima, a posebno osobama sa invaliditetom.

Posle izveštaja i preporuka naših koleginica Muzej Vojvodine će spremno prionuti na posao uklanjanja svega što će nas učiniti još otvorenijim naše postojeće i buduće posetioce.

Predstavljen zbornik radova sa simpozijuma o Bunjevcima

U Velikoj većnici Gradske kuće u Subotici 24. novembra 2017, na svečanoj akademiji povodom obeležavanja bunjevačkog nacionalnog praznika „Dan Velike narodne skupštine Srba, Bunjevaca i ostalih Slovena u Novom Sadu 1918.“ predstavljen je zbornik radova sa simpozijuma održanog 18. Februara 2017. godine u Novom Sadu: „Kultura i indentitet Bunjevaca“. U Zborniku, čiji je izdavač Muzej Vojvodine, nalaze se najnovija istraživanja čak 36 autora.

Odštampan je u novopokrenutoj ediciji „Prisajedinjenje 1918“ u tiražu od 500 primeraka, a štampanje publikacije je omogućio Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama.

U prisustvu mnogobrojnih zvanica o zborniku su govorili urednik zbornika dr Drago Njegovan, v. d. direktora Muzeja Vojvodine i jedan od autora prof. dr Slobodan Orlović, sa Pravnog fakulteta u Novom Sadu.

Predavanja u Gradskoj biblioteci u Rumi

U okviru tradicionalnih novembarskih svečanosti povodom oslobođenja Rume u Prvom svetskom ratu u Gradskoj biblioteci u Rumi sinoć (20. novembra 2017) je dr Drago Njegovan, muzejski savetnik i v.d. direktora Muzeja Vojvodine održao predavanje na temu Prisajedinjenje Srema, Bačke Baranje i Banata Srbiji 1918. godine.

Prethodne sedmice (9. novembra 2017) predavanje na temu Zbor u Rumi i prisajedinjenje Srema Srbiji 1918, je održao Zoran Veljanović, arhivski savetnik - istoričar, a naredne sedmice će predavanje o održati dr Milan Micić, istoričar.

Učešće na Konferenciji Kultura i IT sektor

Ministarstvo kulture i informisanja – Sektor za razvoj digitalne istraživačke infrastrukture u oblasti kulture i umetnosti, drugi put zaredom, 16. novembra 2017. godine, organizovao je  konferenciju pod nazivom Kultura i IT sektor u Domu Narodne skupštine u Beogradu.

Natalija Vulikić, informatičar u Matičnoj službi Muzeja Vojvodine održala je na ovoj konferenciji dve prezentacije u ime Ministarstva kulture i informisanja RS i Radne grupe za izradu Smernica za digitalizaciju kulturnog nasleđa pod nazivima: Sistemski razvoj procesa digitalizacije kulturnog nasleđa i kulturnog stvaralaštva i Smernice za digitalizaciju kulturnog nasleđa Republike Srbije.

Saradnja sa ustanovama kulture iz Zagreba, Hrvatska

U sklopu delatnosti Matične službe i rada na digitalizaciji kulturnog nasleđa, stručnjaci Muzeja Vojvodine mr Tijana Stanković Pešterac i Natalija Vulikić su zajedno sa Ivanom Neškov Repić, pomoćnikom direktora Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada, posetili zagrebačke muzeje i Muzejski dokumentacijski centar. Kolege iz Arheološkog muzeja, Muzeja za umjetnost i obrt, kao i Muzejskog dokumentacijskog centra prezentovale su svoje rezultate na polju digitalizacije, kao i primene informacionih tehnologija u sklopu stalnih i tematskih postavki. Takođe je započet rad na projektu kojim će se aplicirati za fond Kreativna Evropa zajedno sa partnerskom kompanijom Oroundo. Pored toga, obavljene su posete Muzeju suvremene umjetnosti i Muzeju prekinutih veza kako bi se stekao uvid u stepen modernizacije muzejske delatnosti ove dve reprezentativne ustanove.

Sastanak učenika koordinatora

Na sastanku učenika koordinatora saradnje izmedju Muzeja i škola održanom u utorak 7. novembra u 13 časova, odgovorili smo na pitanja "Šta je to konzervacija i restauraciji?", a zatim i posetili konzervatorsku laboratoriju za papir, gde nam je konzervatorka Sanja Vlahović na zanimljiv način pokazala kako radi laboratorija, koje materijale koriste za restauraciju papirnih predmeta i kako se čuvaju.

Sastanci se održavaju svakog prvog utorka u mesecu.

Sastanke vode Ljiljana Kostić i Ivana Stepanov, kustosi pedagozi.