Muzejska radionica na temu Naseljavanje Vojvodine tokom 18 veka

U saradnji sa Gradskom bibliotekom u Novom Sadu, u Muzeju Vojvodine je realizovana interesantna radionica za učenike srednjih škola na temu Naseljavanje Vojvodine tokom 18 veka.

Putem Power Point prezentacije učenici gimnazije" Svetozar Marković", iz Novog Sada, u Muzeju su se upoznali sa planskom  kolonizacijom Nemaca, Mađara, Rumuna, Rusina, i drugih naroda na područje Vojvodine tokom 18 veka, kada Vojvodina postaje jedna od etnički najmešovitijih regiona Evrope.

Potom su učenici podeljeni u grupe, nastavili istraživački rad u Gradskoj biblioteci, detaljnije proučavajući doseljavanje naroda u Vojvodinu.

Na javnom času, u gimnaziji su izložili svoje radove i istraživanja.

Poseta ambasadora SAD

Njegova Ekselencija Kajl Skat, američki ambasador u Srbiji, posetio je Muzej Vojvodine i na poklon doneo američku zastavu iz 1848. godine koja je korišćena i u toku Prvog svetskog rata.

Zastava će upotpuniti stalnu postavku Muzeja prisajedinjenja 1918.  otvorenog  25. novembra 2018. kao deo stalne postavke Muzej Vojvodine, a povodom obeležavanja stogodišnjice ovog značajnog događaja.

Ambasador je ovom prilikom posetio novootvorenu izložbu i razgovarao sa direktorom Muzeja dr Dragom Njegovanom o budućoj saradnji i vezama dve zemlje.

Uskoro u Muzeju Vojvodine: rum iskejp igra

Prvi put u svetu rum iskejp industrije, na jednoj stalnoj muzejskoj postavci napravljena je igra. Uskoro će posetioci Muzeja Vojvodine imati priliku da se zabave rešavajući brojne logičke zadatke i otkriju „tajnu besmrtnosti“...

„U potrazi za tajnom besmrtnosti o kojoj se priča još od 1847. godine, koju niko da sada nije uspeo da pronađe, grupa stručnjaka koja bude dovoljno odvažna upustiće se u avanturu kako bi otkrili da li je to mit ili istina...“

Saradnja sa inostranim partnerima

Fondacija "Novi Sad 2021" je u sklopu svog programa "Planting partnerships" i pripreme strateškog planiranja omogućila ustanovama kulture da se upoznaju sa budućim partnerima na projektima koje realizuju ili su u fazi planiranja. Muzej Vojvodine tek pristupa strateškom planiranju i u razmatranju budućih projekata izrazili smo želju da sarađujemo sa agencijom Martello iz Irske na čijem čelu se nalazi gospodin Mark Leslie, koji se interpretativnim dizajnom bavi dugi niz godina, a kao član žirija European Museum Academy ima bogato iskustvo u proceni postavki i projektnih rešenja, kao i u konsaltingu. Sa njim smo obišli stalnu postavku Muzeja Vojvodine i Muzeja prisajedinjenja i u iscrpnom razmatranju mogućih inovacija dobili niz korisnih saveta na planu projektovanja novih rešenja.

Svečano otvoren Muzej prisajedinjenja 1918.

U nedelju, 25. novembra 2018. godine u 10 časova, otvoren je Muzej Prisajedinjenja 1918. Muzej su otvorili predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović i predsednica Narodne Skupštine Republike Srbije Maja Gojković.

Stalna postavka Muzeja prisajedinjenja će, od 25. novembra do 1. decembra 2018. godine, biti otvorena od 10 do 22 časa.

U tom periodu za sve grupne posete ulaz je besplatan.

Od 1. decembra 2018. godine, redovno radno vreme Muzeja prisajedinjenja je:

- utorak - petak 9-19 h
- subota - nedelja 10-18 h

Otvara se Muzej prisajedinjenja

Poštovani posetioci, obaveštavamo Vas da će stalna postavka Muzeja prisajedinjenja od 25. novembra do 1. decembra 2018. godine biti otvorena od 10 do 22 časa.

U tom periodu za sve grupne posete ulaz je besplatan.

Od 1. decembra 2018. godine, redovno radno vreme Muzeja prisajedinjenja je:

- utorak - petak 9-19 h
- subota - nedelja 10-18 h

Učešće Muzeja Vojvodine na Sajmu arheološkog turizma u Italiji

Pozivom Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, Muzej Vojvodine dobio je zadatak da predstavi našu zemlju na Sajmu arheološkog turizma u Pestumu, Italiji (21st Mediterranean Exchange of Archaeological Tourism) u periodu od 15. do 18. novembra 2018. Ovaj jedinstveni međunarodni događaj posvećen arheološkom nasleđu i multimedijalnim, interaktivnim i virtuelnim tehnologijama, mesto je susreta i razmene iskustava o pitanjima kulturne baštine i turizma. Ujedno predstavlja dobru priliku za uspostavljanje različitih vidova saradnje profesionalcima koji se bave očuvanjem i prezentacijom arheološke baštine, ali i turističkim operaterima i putnicima.