Inicijativa za osnivanje Muzejske medicinske zbirke - depadansa Muzeja Vojvodine

Na inicijativu v. d. direktora Muzeja Vojvodine dr Drage Njegovana i direktora Pasterovog zavoda prof. dr Dušana Laloševića 29. marta 2017. godine održan je sastanak radi formiranja Muzejske medicinske zbirke – depandansa Muzeja Vojvodine.

Pasterov zavod jedna je od retkih zdravstvenih ustanova – zaštićenih spomenika kulture, koja u svojim prostorijama čuva originalni mobilijar, brojne fotografije, umetnička dela, medicinske instrumente i arhivsku građu koji svedoče o radu  i tradiciji ove centralne i referentne ustanove za profilaksu besnila, počev od njenog osnivanja 1921. godine.

Sa otvaranja izložbe "Dodir stakla"

U Muzeju Vojvodine otvorena je izložba „Dodir stakla“.

Autorka izložbe je Lada Ratković Bukovčan, muzejska savetnica Muzeja Mimara u Zagrebu, a kustos izložbe u Novom Sadu je Aleksandra Stefanov, istoričarka umetnosti Muzeja Vojvodine.

Posle pozdravne reči dr Drage Njegovana, direktora Muzeja, prisutnima se obratila zamenica šefa misije Norveške amasade, gospođa Janike Bain, obratila se na srpskom jeziku što je izazvalo oduševljenje prisutnih: „Formalna saradnja nordijskih zemalja jedna je od najstarijih i najširih regionalnih saradnji u svetu. Iako su nordijske zemlje jedinstvene i nezavisne države, one imaju mnogo toga zajedničkog u načinu života, istoriji, jeziku i društvenoj strukturi. Verujemo da se to vidi  i na ovoj našoj izložbi, na kojoj su predstavljena umetnička dela  dizajnera i proizvođača četiri različite nacije, a koja istovremeno zrači jedinstvenom nordijskom tradicijom  i inovativnim duhom.“

Potpisan sporazum o saradnji univerziteta "Educons" i državnih institucija kulture

U svečanoj sali Univerziteta "Educons", u četvrtak 16. marta 2017., upriličeno je svečano potpisivanje sporazuma o saradnji između predstavnika značajnih nacionalnih, pokrajinskih i gradskih institucija kulture i Univerziteta "Educons". Potpisnici ovog sporazuma bili su direktor Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Novog Sada, mr. Siniša Jokić, upravnik Gradske biblioteke u Novom Sadu, Dragan Kojić, direktor Muzeja Vojvodine, prof. dr Drago Njegovan i rektor Univerziteta "Educons", prof. dr Aleksandar Andrejević. Potpisivanje sporazuma je svojim prisustvom podržala i dekanka Akademije klasičnog slikarstva Univerziteta Educons, prof. dr Jasna Jovanov.

Poseta univerziteta "Komenius" iz Bratislave

Predstavnici iz Bratislave (Slovačka) sa Univerziteta „Komenius“ (Comenius University in Bratislava), prof. dr Karol Mičieta (Karol Mičieta) i prof. dr Danijela Ostatnikova (Daniela Ostatníková) u pratnji dr Igora Stamenkovića sa Prirodnomatemaičkog fakulteta (PMF) u Novom Sadu, su po preporuci rektora Univerziteta u Novom Sadu, na čiji poziv su i došli u naš grad, posetili i Muzej Vojvodine. Dočekali su ih dr Drago Njegovan, v. d. direktora Muzeja Vojvodine i mr Lidija Mustedanagić, zamenik direktora, kao i kustoskinja Ana Seć-Pinćir koja ih je provela po stalnoj postavci.

Digitalizacija katastarskih mapa

U poseti Muzeju Vojvodine 16. marta 2017. godine bili su i Šandor Bisak (Biszak Sandor) i Čaba T. Rejs (Reisz T. Csaba), zajedno sa direktorom Istorijskog arhiva grada Novog Sada Petrom Đurđevim. U razgovoru sa dr Dragom Njegovanom razmatrali su mogućnosti digitalizacije katastarskih mapa iz fondova Muzeja Vojvodine, odnosno zbirke kojom rukovodi kustos Vukosava Pejin.

Poseta Narodnog muzeja iz Smederevske Palanke

U sredu, 15. aprila 2017, Muzej Vojvodine je primio predstavnike Narodnog muzeja u Smederevskoj Palanci, na čelu sa direktorom te ustanove Stevanom Martinovićem. Posle kratkog razgovora sa dr Dragom Njegovanom, v. d. direktorom Muzeja Vojvodine, gosti su posetili našu stalnu postavku.

Razlog njihovog organizovanog dolaska u Novi Sad je izložba Predstave čoveka na kojoj su izložena remek dela srpskog modernizma iz Norodnog muzeja u Smederevskoj Palanci, koju vam toplo preporučujemo, a koja je otvorena u Spomen zbirci Pavla Beljanskog.

Letnje radno vreme u Muzejskom kompleksu Kulpin

Od 1. aprila 2017. godine Muzejski kompleks Kulpin prelazi na letnje radno vreme:

Od utorka do petka od 9,00 do 17,00 časova.

Subotom i nedeljom od 9,00 do 15,00 časova.

Ponedeljkom je Kompleks zatvoren za posetioce.

Letnje radno vreme Muzejskog kompleksa u Kulpinu primenjuje se od 01. aprila do 31. oktobra 2017. godine.