Šarena povorka prošla ulicama Novog Sada

23. Maškarada Muzeja Vojvodine realizovana je danas, u sredu, 14. februara u Novom Sadu.

Uprkos vremenskim uslovima koji nam nisu bili u potpunosti naklonjeni proteklih dana, u povorci  je učestvovalo oko 1000 maskiranih posetilaca, brojni mediji i posmatrači.

Po završetku defilea maski zabavni program održan je u holu Apolo centra.

U programu su učestvovale animatorke Zlatas salata i Olja zolja koje su bile zadužene za kompletnu animaciju učesnika.

Saradnja sa Nacionalnim savetom Roma u Srbiji

U sredu, 14. februara 2018. godine održan je radni sastanak direktora Muzeja dr Drage Njegovana i Jelene Jovanović, poslanice Skupštine AP Vojvodine i zamenice predsednika Nacionalnog saveta Roma u Srbiji. Tema sastanka bila je priprema za realizaciju otvaranja izložbe Stradanje Roma u I svetskom ratu koju priređuju Kuća romske kulture iz Beograda i Muzej Vojvodine u utorak, 20. februara.

Sporazum o saradnji sa Etnografskim institutom Srpske akademije nauka i umetnosti

Juče, 30. januara 2018 godine, u Beogradu je potpisan Sporazum o saradnji Muzeja Vojvodine i Etnografskog instituta SANU. Sporazum su potpisali dr Drago Njegovan, direktor Muzeja Vojvodine i prof. dr. Dragana Radojičić, direktorka Etnografskog instituta.

Cilj uspostavljanja saradnje između ove dve institucije je unapređenje kvaliteta naučnoistraživačkog i kulturnoobrazovnog rada obe ustanove. Planira se sardnja u oblasti kulturne, naučne i istraživačke delatnosti kroz zajedničko delovanje stručnjaka Etnografskog instituta i članova Etnološkog odeljenja Muzeja Vojvodine. Kao prvi vid realizacije ovog sporazuma planira se promocija  izdavačke delatnosti Etnografskog instituta u Muzeju Vojvodine, koja će biti realizovana u aprilu 2018. godine.

Početak projekta implementacije jedinstvenog informacionog sistema u muzejima u Srbiji

U petak 26. januara 2018. godine, Istorijski muzej Srbije je, u saradnji sa Ministarstvom kulture i informisanja, ugostio direktore nacionalnih, regionalnih i zavičajnih muzeja u kojima će se tokom 2018. godine izvršiti implementacija jedinstvenog informacionog sistema. Prisutnima su se obratili Dejan Masliković, pomoćnik ministra za sektor razvoja digitalne istraživačke infrastrukture u oblasti kulture i umetnosti, Bojana Borić Brešković, direktorka Narodnog muzeja u Beogradu, Slađana Bojković, muzejski savetnik u Istorijskom muzeju Srbije, i Natalija Vulikić, informatičar u Muzeju Vojvodine. Skupu je prisustvovala i pomoćnica za zaštitu nasleđa, gospođa Danijela  Vanušić. Ovim skupom otpočeta je prva faza projekta implementacije jedinstvenog informacionog sistema koja će se do kraja marta sprovesti u 15 muzeja.

Potpisan Protokol o saradnji između Muzeja Vojvodine i Istorijskog muzeja Srbije

Protokolom o poslovno-tehničkoj saradnji između Muzeja Vojvodine i Istorijskog muzeja Srbije počinje primena informacionog sistema Imus u svim muzejima na teritoriji Republike kroz koju se ispunjavaju osnovna zakonska načela – zaštita, vidljivost i dostupnost informacija o kulturnom nasleđu.  Na ovaj način, zadovoljavaju se strateški ciljevi digitalizacije u ustanovama zaštite pokretnog kulturnog nasleđa.

Otvaranje izložbe "Od ovce do ćilima"

Muzej Vojvodine je sinoć bio tesan da primi sve posetioce na otvaranju izložbe "Od ovce do ćilima". Izložbom je završen još jedan u nizu uspešnih projekata realizovanih u saradnji Muzeja Vojvodine i PU Radosno detinjstvo. Hvala svima koji su učestvovali u ovom projektu, posebno autorkama Vladimiri Stanisavljević i Jeleni Tišmi koje su sve niti ovog tkanja vešto držale u svojim rukama. Hvala svima koji su sinoć bili na otvaranju i potvrdili nam  da smo na pravom putu u pedagoškom radu i negovanju buduće muzejske publike.