Započeta realizacija projekta „Bekstvo iz muzeja: tajna besmrtnosti“

Rum iskejp igre nastale su u Japanu pod žanrom point & click adventure kompjuterskih igara i brzo postale popularne u svetu. Kreiranjem jedne takve igre u sklopu stalne postavke Muzeja, izlazi se iz domena virtuelnog u stvarni svet.
Projekat „Bekstvo iz muzeja: tajna besmrtnosti“ primer je javnog i privatnog partnerstva Muzeja Vojvodine i kompanije Room Escape Novi Sad by Fox in a Box sa idejom da se muzej učini mestom za igru kroz koju će se ostvariti jedna od glavnih njegovih funkcija: edukacija i širenje znanja. Igra je osmišljena od strane stručnjaka iz oblasti arheologije, pedagogije, konzervacije, IT-a, kao i tima iz Rum iskejpa na osnovu priča i predmeta iz prošlosti, prikazanih na stalnoj postavci. Dizajnirana je tako da ne narušava integritet muzejske postavke, a sa druge strane da animira igrače da se bliže upoznaju sa eksponatima Muzeja Vojvodine. Na ovaj način Muzej se prilagođava potrebama savremene publike, nudeći zanimljivo i nesvakidašnje iskustvo.

Realizacija prve igre planirana je za decembar tekuće godine.

Projekat je sufinansiran od strane Fondacije 2021 putem konkursa „Publika u fokusu“.

Zahvalnice Ministarstva kulture i informisanja dodeljene Nataliji Vulikić i Muzeju Vojvodine

Ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević 3. oktobra 2018. potpisao je u atrijumu Narodnog muzeja u Beogradu Pravilnik o bližim uslovima za digitalizaciju kulturnog nasleđa, čime su ustanove kulture u Srbiji dobile jasna uputstva kako da se kulturno nasleđe sačuva u digitalnom obliku i da bude dostupno građanima.

Na izradi Pravilnika radili su, pored ostalih, i stručnjaci Muzeja Vojvodine Natalija Vulikić, informatičar i mr Tijana Stanković Pešterac, pomoćnik direktora, viši kustos – arheolog.

Svečanost povodom dodele bronzane plakete Tvrđavi Bač

Nacionalna svečanost Velike nagrade Evropske unije za kulturno nasleđe/nagrade Evropa nostra za konzervaciju Tvrđave Bač održana je u Baču, 1. oktobra 2018. godine. Tom prilikom otkrivena je bronzana plaketa postavljena na zidu donžon kule i uručene nagrade partnerima na projektu „Vekovi Bača“. U ime Muzeja Vojvodine nagradu je primio direktor ove ustanove – dr Drago Njegovan. Za aktivno učešće na projektu „Vekovi Bača“ i dugogodišnja arheološka istraživanja Tvrđave Bač i Franjevačkog samostana zaslužan je Nebojša Stanojev, arheolog – muzejski savetnik u penziji.

Ovom prigodom takođe je održan Okrugli sto pod nazivom „Berlinski poziv na akciju – inicijative u vezi sa nagrađenim projektom Vekovi Bača“ na kojem su, pored ostalih, govorili i stručnjaci Muzeja Vojvodine mr Tijana Stanković Pešterac, pomoćnik direktora (viši kustos – arheolog) i Ilija Komnenović, rukovodilac Matične službe (muzejski savetnik – istoričar). Tema njighovog izlaganja bila je „Kulturno nasleđe za buduća pokolenja“ kojom su predstavljeni trenutni projekti, uloga Muzeja u osnivanju Muzejske jedinice u Baču, kao i buduće inicijative Muzeja. .

Muzej Vojvodine u Noći istraživača

Uoči Noći istraživača, 26. septembra, Muzej Vojvodine otvorio je svoja vrata za mnogobrojne znatiželjne posetioce i svojim sugrađanima priuštio stručno vođenje kroz izložbu, gde su obogatili svoje znanje o kulturnom blagu koje Muzej čuva.

Na devetoj po redu Noći istraživača u Novom Sadu, koja je održana u petak 28. septembra u BIG tržnom centru  bili su predstavljeni raznovrsni edukativni programi, među kojima se i Muzej Vojvodine istakao sa svojom mobilnom aplikacijom Muzejskom e-Sveznalicom.

Ovu značajnu manifestaciju posetilo je preko 20.000 posetilaca, koji su znatiželjno ali strpljivo čekali na svoju priliku da isprobaju i virtuelni svet kulture, čuju priču, upoznaju Božidara i Miju, urade selfi sa rimskim šlemom, sve to zahvaljujući zajedničkoj saradnji Muzeja Vojvodine i IT kompanije Zumoko.

Prava virtuelna avantura tek sledi...

Svi koji su zavirili u delić našeg virtuelnog sveta, moći će da ga dožive u potpunosti tokom jeseni. Muzejska e-Sveznalica uskoro će biti spremna za preuzimanje, učenje i uživanje. Vidimo se.

Оbukа iz znakovnog jezika za zaposlene u novosadskim ustanovama kulture

Kreće realizacija projekta  „Muzej za sve“. Projekat koji je ujedinio novosadske muzeje - Muzej Vojvodine, Spomen-zbirku Pavla Beljanskog, Galeriju Matice srpske u saradnji sa Društvom tumača i prevodilaca za znakovni jezik - Novi Sad, ima cilj da se kroz mobilnu aplikaciju i niz drugih aktivnosti osposobe izložbeni prostori za prihvatanje gluvih i nagluvih osoba.

Prva aktivnost ovog projekta počinje da se realizuje već od utorka, 18. septembra 2018. godine kada startuje obuka znakovnog jezika za zaposlene osobe u institucijama kulture koju realizuje Savez gluvih i nagluvih Vojvodine.

O početku obuke održana je konferencija za novinare.