Radno vreme tokom praznika

Tokom Dana državnosti, u subotu i nedelju, 15 - 16. februara, izložbe Muzeja Vojvodine će biti otvorene za posetioce od 10 do 17 sati.

Podsećamo Vas da u Muzeju, osim stalne postavke Vojvodine od paleolita do kraja Drugog svetskog rata, možete posetiti i tematsku izložbu Rat i humor: 1914-1918, Instituta za istoriju oglašavanja.

Promocija vodiča za decu o etnologiji u Muzeju Vojvodine

U Muzeju Vojvodine održana je promocija knjige Etnologija u Muzeju Vovodine – vodič za decu i početnike, autorke Vladimire Stanisavljević, muzejske savetnice.

Ova publikacija, primerena prvenstveno deci mlađeg školskog uzrasta, predstavlja vodič kroz etnološki deo stalne postavke Muzeja, didaktičko-metodičku vežbanku i zbirku predloga za kreativno izražavanje.

Na promociji je, posle pozdravnog govora dr Drage Njegovana, direktora Muzeja, govorila prof. dr Jovana Milutinović, recenzent publikacije. Analizirajući je, sa aspekta muzejske  pedagogije, istakla je da svojom formom i sadržajem, predstavlja savršeno didaktičko učilo, koje kroz igru i interakciju deci objašnjava kako funkcioniše muzej, od najosnovnijih pojmova o muzeju, do kompleksnih pitanja i fenomena iz domena etnologije. Visoku ocenu je dala i interaktivnost publikacije koja u velikoj meri utiče na motivaciju deteta za posetu Muzeju.

Predstavljena aplikacija „Zlatni šlem – interaktivni strip u proširenoj stvarnosti“

Projekat kompanije Zumoko d. o. o. koji je realizovan u saradnji sa Muzejom Vojvodine, predstavljen je pred punim foajeom u Muzeju Vojvodine, 12 . februara 2020.

Na promociji je, pored direktora Muzeja Vojvodine dr Drage Njegovana, rukovodioca odeljenja za pedagoški rad Slađane Velendečić i Tare Miljević, 3D dizajnera kompanije Zumoko govorio i dr Dejan Masliković, pomoćnik ministra kulture i informisanja u ime Ministarstva, koje je i podržalo ovaj projekat.

Uskoro - Maškarada - vesela maskirana povorka!

Maškarada koja se svake godine održava povodom Belih poklada, u organizaciji Muzeja Vojvodine, ove godine biće u petak, 28. februara 2020. godine, u 12 časova. Okupljanje je na platou ispred Muzeja Prisajedinjenja 1918. u istoimenom parku (Dunavska 35), a onda krećemo centralnim novosadskim ulicama - Dunavska, Zmaj Jovina, Kralja Aleksandra, ulicom Modene, Bulevarom Mihajla Pupina do platoa ispred Muzeja Prisajedinjenja 1918. saletle gde će biti dodeljena priznanja najuspešnijim maskama.

Očekujemo Vas na MAŠKARADI!

Радно време током празника

Током предстојећих празника Музеј Војводине ће за посетиоце бити затворен 1. и 7. јануара.

Последњег дана 2019. године, 31. децембра, радно време Музеја за посетиоце  је од 9 до 15 сати, а 2, 3, 4, 5. јануара 2020. од 11 до 17 сати.

Желимо Вам срећне божићне и новогодишње празнике!!

Konferencija „Muzejski programi za decu: učenje i/ili zabava“

II konferencija Sekcije muzejskih pedagoga Muzejskog društva Srbije, održana 16-18. decembra 2019. godine u Niškom kulturnom centru, okupila je 50 muzejskih poslenika iz oblasti muzejske edukacije iz zemlje i inostranstva. Organizovana pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Republike Srbije, MDS Centra za muzeologiju i heritologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu i Narodnog muzeja Niš.

Tema konferencije bila je „Muzejski programi za decu: učenje i/ili zabava’’. Edukativni rad Muzeja Vojvodine peredstavile su muzejski pedagozi: Slađana Velendečić na temu „’Muzejska e-Sveznalica - digitalizacija, edukacija, interpretacija’’ i Vladimira Stanisavljević na temu „Botanika za princeze i vitezove“ nove interpretacije baštine. Iznete su nove vizije interpretacije animacije i muzejske edukacije i mladih i pokušalo se odgovoriti na pitanje da li muzejski programi za decu imaju karakter učenja ili zabave? Konstatovalo se da su programi koji promovišu neodvojivo učenje i zabavu najuspešniji.

Vladimira Stanisavljević, muzejski savetnik - pedagog