Novosadske dečije zimzarije

Ove godine Pedagoška služba Muzeja Vojvodine pripremila Vam je sledeće radionice:

11. januar 2016. 10-12 sati

U staroj kući moje bake dešavaju se stvari svakojake

Idemo u vojvođansko selo da gradimo kuću, da kopamo temelj, zidamo malterišemo, krečimo, pravimo krov i ukrašavamo kuću; sve to kao za prave. Dođite da  vidite ko sve živi tamo i da naučite kako su se nekada u vojvođanskim selima pravile kuće i naravno da napravite sebi kuću.

Potrebno je da deca donesu kutiju od cipela i ilustrovane časopise u boji.

12. januar 2016. 10-12 sati

Razglednica sa sela

Potražićemo u Muzeju predmete koji nam dočaravaju život ljudi i miris prirode na selu. Razgovaraćemo o najstarijim zanimanjima ljudi – zemljoradnji i stočarstvu.

U kreativnom delu radionice pravićemo upotrebne predmete (bukmarkere, akreditacije...) nadahnuti izloženim predmetima.

13. januar 2016, 10-12 sati

Preslica kao ljubavni dar

Deca će u okviru radionice saznati nešto više o preslicama, simbolima koji se javljaju na njima, upoznaće se sa procesom tkanja, i proizvodima tkanja.

U kreativnom delu radionice deca će ukrašavati i oslikavati preslice.

14. januar 2016. 10-12 sati

U devojačkoj škrinji čuvaju se mnoge tajne

Šta to čuva devojačka škrinja? Kako se devojkama pripremao miraz, kako su se uređivale kuće, kako su vezle i tkale devojačku spremu da bi zakoračile u novi život? Dođite da čujete priču o  običajima koji se polako zaboravljaju.

Pravićemo devojačke sanduke i ukrašavati ih. Potrebno je poneti kutiju od cipela.