Izložba dečjih radova "Od ovce do ćilima"

U četvrtak, 18. januara 2018. godine u 18 sati, u Muzeju Vojvodine, Dunavska 35, otvara se izložba dečjih radova nastalih u okviru projekta "Od ovce do ćilima", zajedničkog projekta Muzeja Vojvodine i PU „Radosno detinjstvo” Novi Sad.

Autori  projekta su Vladimira Stanisavljević, muzejski savetnik – pedagog i Jelena Tišma, stručni saradnik za likovnu kulturu PU „Radosno detinjstvo”.

Na otvaranju će govoriti: mr Tijana Stanković-Pešterac, pomoćnik direktora Muzeja Vojvodine i Mirjana Đurđev, direktor PU „Radosno detinjstvo” Novi Sad.

Izložbu otvara: Slađana Velendečić, rukovodilac Odeljenja za pedagoški rad i odnose s javnošću.

Nastupiće deca iz vrtića ’’Čarolija’’ interpretcijom kompozicije ’’Poziv na igru’’ uz vaspitačice Tanju Kuzmanović i Katicu Nastić.

Projekat "Od ovce do ćilima" interaktivni je edukativni projekat osmišljen i oblikovan primereno uzrasnoj dobi, intelektualnim sposobnostima i motivaciji dece starijeg i predškolskog uzrasta. Ovaj edukativni program  putem igre i stvaralaštva , objedinjuje saznanja iz etnologije, muzeologije, muzičke kulture, likovne i primenjene umetnosti.

Program u Muzeju Vojvodine:

Na etnološkom delu postavke otkrili smo kako su nekada  ljudi, najčešće žene, proizvodile tekstil, kako su pripremale vunu i gajile biljke od kojih su pravile različite tkanine i upotrebne predmete. Razgledali smo starinske alatke  i naprave; grebena, trlice, preslice i vretena, motovila, razboj za tkanje. Otkrili smo  načine  bojenja vune i osmišljavanja šara i motiva kojima su  ukrašavale tekstil. Potom smo gledali i zamišljali kako su nekada bake s puno ljubavi i posvećenosti prele i upredale tekstilne niti i tkale raznobojne tkanine i ćilime.

Deca su imala priliku da opipaju vunu tek ošišanih ovaca, da predu na improvizvanim preslicama i takju na  dečjim razbojima. Na kraju programa u Muzeju, deca  su interpretirala dečju pesmu ''Poziv na igru''.

Program u vrtićima

Sve svoje iskustvo iz Muzeja pretočili su u vrtiću u čarobne ćilime,  tapiserije , tradicionalne etno ornamente, upotrebne predmete i nakit od vune.

U okviru pripreme realizacije ovog programa  26. septembra u 13 sati, u Muzeju Vojvodine upriličena  je edukacija i prezentacija programa za vaspitače i saradnike.

Cilj projekta je da najmlađi upoznaju delatnost i značaj muzeja uopšte, kao i Muzeja Vojvodine i osnovne muzeološke pojmove, da usvoje  elementarna saznanja o kulturnoj baštini predstavljenoj na etnološkom delu stalne postavke Muzeja koja prati način proizvodnje tekstila u seoskim domaćinstvima 19 veka, da razviju intelektualnie sposobnosti, maštu i kreativnost, da utiče na širenje muzejske kulture i buđenje interesovanja za posećivanja institucija kulture, da vaspitava  buduću muzejsku publiku.

Učesnici programa - vrtići i vaspitači:

•    „Bambi” – Snežana Veselinović, Dragana Marić
•    „Vidovdanski zvončić” – Dušanka Arsenin, Vanja Carić
•    „Vidovdanski zvončić” – Ljubica Mušicki
•    „Vilenjak” – Milka Krejić, Marina Modić
•    „Vilenjak” – Snežana Hetner, Milana Miladinov
•    „Duga” – Danica Milanković, Svetlana Glišić
•    „Palčica” – Slavica Zlatić Kovačev, Maja Tomić
•    „Palčica” – Snežana Ćuća, Nataša Pejin
•    „Guliver” – Nadežda Srećkov, Sofija Jakovljević
•    „Poletarac” – Slađana Grozdanovska, Aja Mandić, Biljana Bošnjaković
•    „Cvrčak” – Branka Cicvara, Lidija Savić