Čurug na udaru imperija - 20 godina arheološke ekspedicije

Izložba, koja se otvara 30. januara 2018. godine, u 19 časova (Dunavska 35) prikazaće rezultate najveće arheološke ekspedicije u Vojvodini, u poslednjih pola veka. Izložbu će otvoriti Aleksej Gendjevič Furasjev, arheolog iz Državnog muzeja Ermitaž u Sankt Peterburgu. Autor izložbe je Stanko Trifunović, muzejski savetnik - arheolog.

Od  lokaliteta koji je bio gotovo nepoznat, Stari vinogradi u Čurugu, su postali značajan pojam u srpskoj arheologiji. Arheološki park u Čurugu, za sada ideja koja je proizašla iz saznanja o bogatstvu nalazišta, ali i temeljne analize uslova za njeno ostvarenje, povezuje nauku i kulturu sa turizmom i privredom, čemu teže napredna društva.

Osnovna ideja izložbe je da posetiocu što vernije dočara svakodnevni život minulih epoha, od mlađeg gvozdenog doba do kraja turske vlasti. Od dečje kolevke, preko zanata i ratovanja do odnosa prema mrtvima i religije. Kroz predmete svakodnevnog života, ali i retke, stare zapise onovremenih istoričara, izložba će osvetliti davno nastale istorijske pojmove i imena naroda koji postoje i danas, dok su drugi ostali samo u istorijskom pamćenju. Tragove burnih događaja koji su oblikovali budućnost ovog dela Evrope, otkrili su i prepoznali arheolozi, među listovima najveće istorijske knjige na Svetu, u zemlji, kojom danas hodimo i ispisujemo njene nove stranice.

Stara ideja muzejskih dijarama, primenjena prvobitno pre više od sto godina, sada će biti realizovana savremenim tehničkim sredstvima, novim tehnologijama u formi kompjuterske animacije i proširene stvarnosti.

Izložba će gostovati u Narodnom muzeju u Pančevu, od avgusta do oktobra 2018. godine.

Planirano gostovanje u Istorijskom muzeju Srbije u Beogradu je otkazano.

NOVINE
Četiri arheološke priče, Vreme 18. 01. 2018.
U Muzeju Vojvodine otvorena izložba "Čurug na udaru imperije", Dnevnik 30. 01. 2018.
Koje su sve imperije prošle kroz Čurug, Večernje novosti - najava izložbe
ČURUG NA UDARU IMPERIJA Uzbudljivo svedočanstvo drevnih epoha, Dnevnik 03. 03. 2018.

РАДИО
Čurug na udaru imperija - 20 godina arheološke ekspedicije, Radio Beseda 30. 01. 2018.
Čurug – 20 godina najveće arheološke ekspedicije u Vojovodini, RTS, emisija Vizija 05. 02. 2018.
Čurug na udaru imperija, Radio Vojvodina, emisiija Naše priče 29. 04. 2018

ТВ
RTS, emisija Kulturni dnevnik, 30. 01. 2018.
Оtvaranje izložbe "Čurug na udaru imperija", Balkan TV 30. 01. 2018.
Izložba "Čurug na udaru imperija", Novosadska TV, 30. 01. 2018.
Izložba "Čurug na udaru imperija, 20 гgodina arheološke ekspedicije“, RTV emisija Vojvodinom 05. 02. 2018
Čurug, TV Delta, emisija Ravno kroz Vojvodinu 25. 03. 2018.
RTV, emisija Vojvodina zove 19. 04. 2018.

Foto: Milica Đukić i Nikola Stojanović