Etno park "Brvnara" u Bačkom Jarku

Etno-park "Brvnara" je jedinstveni muzej pod otvorenim nebom u Vojvodini, koji svedoči o narodnom graditeljstvu krajiških Srba – kolonista koji su naselili Bački Jarak nakon Drugog svetskog rata. Nalazi se na ulazu u Bački Jarak (iz pravca Novog Sada).

Музејска кућа Вајат Млечар Курузана
Etno-park se sastoji iz glavne zgrade – brvnare, gde se nalazi stalna postavka kojom je predstavljen društveni i kulturni život ljudi Bosanske Krajine. U dvorištu kuće se još nalaze: mlečar za držanje i preradu mleka i mlečnih proizvoda, vajat koji je služio za život mladih bračnih parova i kuruzana - spremište za kukuruz u klipu.

Sva tri objekta su autentična, doneta iz starog kraja i u ovom etno-kutku sklopljena na potpuno isti način – kako je to ranije bilo učinjeno. Navedeni objekti su ukomponovani u prostor tako da sa glavnom zgradom čine autentičnu ambijentalnu celinu krajiškog dvorišta sa stambenim i pomoćnim objektima.

(Bogdan Šekarić, viši kustos, etnolog)

> Stalna postavka u Etno parku "Brvnara" u Bačkom Jarku
> Flajer Etno-parka "Brvnara" u Bačkom Jarku