Muzejska igraonica „ZZ pčelica moja je drugarica“

U nedelju, 20. septembra 2020. godine u 11 časova, Odeljenje za pedagoški rad i odnose s javnošću Muzeja Vojvodine, Dunavska 35, organizuje igraonicu na temu ZZ pčelica moja je drugarica, za decu uzrasta 5-10 godina.

Pčelice su nekada u narodu smatrane božjim stvorovima, a na med se gledalo kao na lek. Pčele su danas po prvi put ugrožene, jer su ljudi zaboravili koliko su one važne za opstanak života na planeti Zemlji.Razgovaraćemo    o pčelama, o tome kakve su one životinje, gde  žive kakva je disciplina u košnici, ko je kraljica, a ko trut....  U kreativnom delu  maskiraćemo se u pčelice ( pravićemo maske pčelica).

Igraonicu vodi Vladimira Stanisavljević, muzejski savetnik pedagog.

Program je ograničen na prisustvo 10 dece, iz tog razloga je potrebno da prijavite dete na sledeći e-mail: Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.

Muzej kao mesto susreta

Započeta je izrada platforme koja povezuje škole i muzeje. Realizacijom još jednog projekta digitalizacije, pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja republike Srbije, biće predstavljeni muzejski sadržaji, prilagođeni školskom gradivu 1. do 5. razreda osnovne škole. Kroz priče o muzejskim predmetima, kustosi i muzejski pedagozi će u saradnji sa nastavnicima i učiteljima obrađivati različite nastavne jedinice.

Muzej Vojvodine će poslužiti kao primer kako je moguće doprineti modernizaciji jedne muzejske ustanove kroz digitalnu interpretaciju sadržaja uz korišćenje različitih formata.

Epigrafski spomenici Muzeja Vojvodine

Memento mori...

Koliko puta ste prošli pored spomenika – skulpture, biste na postamentu, letimično ga pogledavši, pomislivši: sledeći put ću zastati da vidim o čemu se radi­? Oko nas je mnoštvo spomenika, koji su tu da nas na nešto podsete, da nam nešto saopšte... samo, šta? Svakodnevno se bavimo živim ljudima, uglavnom daljima ili potpunim neznancima... Imaju li nas čemu naučiti ljudi kojih odavno više nema, o kojima nemušto pričaju isprani kamenovi, koji mirno stoje iščekujući da ih primetimo?

Fibule kroz prostor i vreme

Pozlaćena fibula sa šarnirskim mehanizmom, Hrtkovci, IV–III vek p. n. e.

Sistematskim arheološkim istraživanjem dobija se mnogo podataka na osnovu kojih je moguće rekonstruisati život neke zajednice u prošlosti. U tom smislu, nakit može da bude značajan pokazatelj, koji pomaže da bolje razumemo različite kulture i njihove običaje, ukus i identitet pojedinca, njegovu stalešku ili etničku pripadnost.

Pivarstvo u Vojvodini

Početak organizovane proizvodnje piva na području današnje Vojvodine vezuje se za dolazak Nemaca na ove prostore. Pivo se u početku pravilo u domaćinstvima – u bakarnim kotlovima, koji su visili iznad ognjišta. Svaka imućnija nemačka kuća kuvala je pivo bar dva puta godišnje, a ovaj običaj se dugo održao.

Iz zbirke publikacija velikog formata Biblioteke Muzeja Vojvodine

Libri in folio

Gračanica. 1321. Strašni sud. Detalj Alegorija mor

Jugoslavija : srednjovekovne freske / predgovor Davod Talbot Rice ; uvodna reč Svetozar Radojčić Paris : New York Graphic Society : UNESCO, 1955. – (Serija UNESCO-vih publikacija iz svetske umetnosti ; sv. 4)

Publikacija Jugoslavija: srednjovekovne freske posvećena je srednjovekovnom monumentalnom slikarstvu Srbije i Makedonije. Njenu okosnicu čine trideset i dve reprodukcije fresaka iz nekoliko crkava i manastira: Svete Sofije u Ohridu, Bogorodice Ljeviške u Prizrenu, Milutinove crkve; manastira Nerezi, Mileševe, Sopoćana, Studenice, Gračanice, Dečana, Kalenića i Manasije. Reprodukcije su nastale na osnovu fotografija koje su 1954. godine snimili stručnjaci UNESCO-a. Mada je bilo skoro nepoznato do prvih decenija 20. veka, fresko-slikarstvo Srbije i Makedonije zauzima posebno mesto u istoriji umetnosti.

Gračanica. 1321.Prorok Ilija sedi u pećini dok mu gavran donosi hranu. Mileševa. Oko 1235. Blagovesti. Detalj Bogorodica

Serija UNESCO-vih publikacija iz svetske umetnosti prezentuje značajna umetnička dela iz celog sveta. Cilj ove edicije bio je da se umetnicima, nastavnicima, studentima i ljubiteljima umetnosti omogući lak pristup reprodukcijama (najvišeg kvaliteta) onih umetničkih dela koja su do  tada bila poznata samo užem krugu ljudi.

Branka Poljak, bibliotekar