Изложба фотографија „Крзно“

У четвртак, 17. септембра, у 20 сати у Музеју Војводине, Дунавска 35, отвара се изложба под називом Крзно, ауторке Марије Ердељи.

Акт је естетски приказ нагог људског тела, који може бити приказан кроз различите уметничке медије: цртеж, слику, скулптуру и фотографију. У истраживачко концептуалном раду ауторке Марије Ердељи представљена је композиција великих размера, са циљем који је усмерен чистим ликовним вредностима. Тема рада није уобичајена, наводи човека на размишљање и приказује реалност савременог друштва. Драматика радова постигнута је мајсторском употребом светлости и сенке уз снажну гестикулацију тела модела. Резултат изазива снажан субјективан утисак и подстиче на истраживање унутрашњег духовног стања, које доводи до драме људске фигуре. Рад скреће пажњу на важност очувања екосистема и заштиту животињских врста  које изумиру или су угрожене, а део су крзнених украса. Рад нас такође наводи да прихватимо да смо део природе, да од ње зависимо и да сви њени становници имају једнака права на живот, да сви као и људи осећају бол, патњу, љубав, радост... Доживљај овог рада не треба да буде искључиво субјективан доживљај самог аутора, већ треба да пробуди личну емоцију и емпатију код публике.

Изложбу је подржао Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама.

Носилац пројекта: Удружење Медија Портал.

Пријатељи изложбе: ОПЕНС, Војвођански магазин, Точионица Паб, New Now Project, Cristonati Couture, Brauhaus Novi Sad и Музеј Војводине.

Биографија ауторке:

Марија Ердељи је рођена 17. априла 1989. године у Новом Саду. Завршила је средњу школу за дизајн Богдан Шупут у Новом Саду, смер: техничар дизајна графике у генерацији 2004/2008. Академију уметности у Новом Саду, смер: фотографија, уписала je 2008. године, а дипломирала 2012. године у класи професорке Иване Томановић. Мастер студије из области фотографије, уз менторство професорке Ивана Томановић, завршила је 2014. године. Учествовала је на више од 50 групних и 8 самосталних изложби у земљи и иностранству, међу којима се издвајају:

1. Уметничка изложба Monochrome III, The Glasgow Gallery of Photography, Шкотска, 2020.
  2. Бијенале УПИДИВ Форма 23, Награда ЗЛАТНА ФОРМА за фотографију, Архив Војводине, Нови Сад, Србија, 2019.
  3. Изложба фотографија на манифестацији Фестивал љубави, Нови Сад, Србија, 2019.
  4. Фестиваал Sino-Serbian Youth Photography, Трећа награда за документарну појединачну фотографију: Нама је потребна срећа, Београд, Србија, 2019.
  5. Седма годишња изложба фоторепортера Војводине Објективно, Музеј Војводине, Нови Сад, 2019.
  6. Салон уметничке фотографије Други Фото Сафари - Јаша Томић 2018, Србија, 2018.
  7. China International Photographic Art Festival – CIPAF, Кина, 2018.
  8. Књига фотографија представе Наши Дани аутора: Радослава Миленковића, издању Процес театар, 2018.
  9. Самостална изложба фотографија, Културни центар Новога Сада - трибина младих, Србија, 2017.
  10. Изложба и фотоконкурс Art photography festival, Прва награда за тему: Загрљај, 2016.
  11. Photo festival and contest Frame 24, Прва награда за тему: Традиција, Нови Сад, Србија, 2016.
  12. НОА – Нови Сад Опен Арт, Културни центар Новога Сада, Србија, 2015.
  13. Салон фотографије Love for difference, Камник, Словенија, 2015.
  14. Самостална мастер изложба фотографија Живимо заједно, галерија ДКВ, Нови Сад, Србија, 2014.
  15. The International exhibition of art photography BRIDGE, Истамбул, Турска, 2014.
  16. International Salon of photography PremFoto, Euro Foto Art Gallery, Орадеа, Румунија, 2013.
  17. Изложба RE: LOCATION 2013, CRAZYGOAT ART PROMOTIONS, Престон, Енглеска, 2013.
  18. Изложба фотографија Свет око нас, радионице друштвено ангажоване фотографије Фокусирање демократије, СКЦНС Фабрика, Нови Сад, Србија, 2013.
  19. Изложба фотографија International meetings of photography Plovdiv, academic scene, Пловдив, Бугарска, 2012.
  20. Годишња фотографска изложба и конкурс ReFoto магазина: Моје место, моји људи, Друга награда за фотографију Живимо заједно, галерија Arтget, Београд, Србија.
  21. Изложба дипломских радова студената департмана ликовних уметности АУНС, Годишња награда за најуспешнији рад из уметничке дисциплине фотографија у школској 2011/2012, Галерија Матице српске, Нови Сад, Србија, 2012.

Повезани чланци