Из збирке публикација великог формата Библиотеке Музеја Војводине

Libri in folio

Грачаница. 1321. Страшни суд. Детаљ Алегорија мор

Jugoslavija : srednjovekovne freske / predgovor Davod Talbot Rice ; uvodna reč Svetozar Radojčić Paris : New York Graphic Society : UNESCO, 1955. – (Serija UNESCO-vih publikacija iz svetske umetnosti ; sv. 4)

Публикација Jugoslavija: srednjovekovne freske посвећена је средњовековном монументалном сликарству Србије и Македоније. Њену окосницу чине тридесет и две репродукције фресака из неколико цркава и манастира: Свете Софије у Охриду, Богородице Љевишке у Призрену, Милутинове цркве; манастира Нерези, Милешеве, Сопоћана, Студенице, Грачанице, Дечана, Каленића и Манасије. Репродукције су настале на основу фотографија које су 1954. године снимили стручњаци UNESCO-а. Мада је било скоро непознато до првих деценија 20. века, фреско-сликарство Србије и Македоније заузима посебно место у историји уметности.

Грачаница. 1321.Пророк Илија седи у пећини док му гавран доноси храну. Милешева. Око 1235. Благовести. Детаљ Богородица

Serija UNESCO-vih publikacija iz svetske umetnosti презентује значајна уметничка дела из целог света. Циљ ове едиције био је да се уметницима, наставницима, студентима и љубитељима уметности омогући лак приступ репродукцијама (највишег квалитета) оних уметничких дела која су до  тада била позната само ужем кругу људи.

Бранка Пољак, библиотекар